Ważne zarządzenie NFZ w sprawie recept. Zmiany wejdą w grudniu

Autor: JPP • Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia02 grudnia 2022 18:30

2 grudnia Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował zarządzenie w sprawie recept. Chodzi o tryb i sposób nadawania osobom uprawnionym unikalnych numerów identyfikujących recepty.

Ważne zarządzenie NFZ w sprawie recept. Zmiany wejdą w grudniu
Ważne zarządzenie NFZ w sprawie recept. Chodzi o uprawnienia do ich wystawiania Fot. AdobeStock

 

Ważne zarządzenie NFZ w sprawie recept. Zmiany wejdą w grudniu

2 grudnia Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował zarządzenie w sprawie trybu i sposobu nadawania osobom uprawnionym unikalnych numerów identyfikujących recepty. Przepisy wchodzą w życie 7 dni po publikacji.

- Zarządzenie określa tryb i sposób nadawania osobom uprawnionym unikalnych numerów identyfikujących recepty, zastępując dotychczasową regulację w tym zakresie - informuje NFZ.

I dodaje: ma na celu zapewnienie sprawnego przebiegu procesu uzyskiwania przez osoby uprawnione uprawnienia do pobierania unikalnych numerów identyfikujących recepty w oddziałach wojewódzkich Funduszu oraz jego ujednolicenie.

W odniesieniu do dotychczas obowiązującej regulacji, w niniejszym zarządzeniu wprowadzono zmiany, spośród których najważniejsze dotyczą:

 • aktualizacji katalogu osób, dla których osoba uprawniona może wystawić recepty pro familiae,
 • dostosowania treści przepisów do zmian technologicznych i zmian preferencji użytkowników, w celu umożliwienia wyboru formy wniosku o uzyskanie uprawnienia do pobierania unikalnych numerów identyfikujących recepty tj. opcjonalnie formy elektronicznej lub papierowej,
 • rezygnacji z zamieszczania regulacji, odnoszących się do umów upoważniających do wystawiania recept, w tym przepisów przejściowych – w związku z wygaśnięciem tychże umów z dniem 31 grudnia 2016 r.,
 • wyodrębnienia z treści zarządzenia przepisów dotyczących uzyskiwania dostępu do Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia oraz odesłania w tym zakresie do zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia,
 • uaktualnienia używanych definicji,
 • aktualizacji wzoru wniosku o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept.

Pozostałe zmiany mają charakter porządkujący. Pełna treść zarządzenia jest dostępna na stronie NFZ

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze