Uchodźcy z Ukrainy: NFZ zapłaci za ich leczenie, recepty na razie odręczne

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia09 marca 2022 15:30

Wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia Bernard Waśko oszacował, że na zapewnienie leczenia uciekającym przed wojną uchodźcom z Ukrainy potrzeba z budżetu państwa 200 mln zł miesięcznie. Dopóki nie zostanie uchwalona specjalna ustawa, lekarze mają wystawić uchodźcom recepty odręcznie, z obowiązującą 100 proc. odpłatnością za leki. Mówił też, jak będą rozliczane świadczenia w POZ.

Uchodźcy z Ukrainy: NFZ zapłaci za ich leczenie, recepty na razie odręczne
Uchodźcy z Ukrainy. Za świadczenia medyczne zapłaci budżet państwa. Fot. PAP/Vitaliy Hrabar
  • NFZ oszacował, że dla milionowej populacji uchodźców z Ukrainy miesięczny koszt świadczeń medycznych wyniesie ok. 200 mln zł
  • Obecnie recepty uchodźcom mogą być obecnie wystawiane wyłącznie ze 100 proc. odpłatnością. Ma to rozwiązać specustawa - powiedział Bernard Waśko, wiceprezes NFZ
  • Jak wyjaśnił, podstawową formą rozliczenia pomocy medycznej udzielonej na poziomie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej uchodźcom z Ukrainy jest tzw. porada dla pacjenta spoza listy aktywnej

Uchodźcy z Ukrainy. Ile z budżetu na leczenie?

Jak przekazał wiceprezes NFZ Bernard Waśko, finansowanie kosztów świadczeń medycznych udzielonych uciekającym z Ukrainy ma zostać uregulowane w art. 34 ust.3 projektu specjalnej ustawy, który  jest właśnie procedowany w Sejmie.

Projekt zakłada, że koszty tych świadczeń będą pokryte z budżetu państwa. Cały uruchamiany ustawą budżet na pomoc ukraińskim uchodźcom ma wynieść na 8 mld zł.

Koszt pomocy medycznej dla uchodźców wiceprezes NFZ wyliczył dla populacji liczącej milion osób.

- Szacujemy, że dla takiej grupy miesięczny koszt świadczeń medycznych wyniesie ok. 200 mln zł. Koszt całkowity będzie zależał od tego, jak długo uchodźcy będą przebywać w naszym kraju, ale i od tego jak duża okaże się kolejna fala uciekających z ogarniętego wojną kraju - zaznaczył Bernard Waśko.

Suma wydatków oszacowana na 18 miesięcy

Wiceszef NFZ mówił o tym w środę (9 marca) podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, podczas którego przedstawiana była informacja na temat pomocy medycznej, w związku z wojną w Ukrainie, udzielanej na terytorium Ukrainy, jak i na terytorium Polski.

NFZ określił na razie sumę wydatków odnosząc ją do 18 miesięcy.

-  Gdybyśmy liniowo podeszli do prognozy, to jest to kwota około 3 mln złotych wydatków na świadczenia medyczne dla uchodźców, zakładając, że mówimy o milionie osób  - zastrzegł wiceprezes Waśko.

Specustawa da gwarancję finansowania świadczeń dla uchodźców z budżetu państwa. Budżet NFZ nie zostanie obciążony tymi wydatkami, zatem nie ucierpi na tym polski pacjent.

Przepisy wydane przez NFZ objęły placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Funduszem. Obowiązują one od 24 lutego 2022 roku, czyli od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę.

Pomoc medyczna bezpłatnie, ale bez PESEL

Mówiąc o wystawianiu recept i skierowań uchodźcom z Ukrainy wiceprezes NFZ przyznał, że dopóki nie ma rozwiązań ustawowych i dopóki specjalna ustawa nie wejdzie w życie, lekarze będą musieli  wypisywać uchodźcom dokumenty w wersji papierowej. Wynika to m.in. stąd, że nie dysponują oni numerem PESEL.

- Recepty uchodźcom mogą być obecnie wystawiane wyłącznie ze 100 proc. odpłatnością. Ten problem ma rozwiązać wprowadzenie regulacji ustawowych - powiedział wiceprezes NFZ.

Jak dodał Waśko, uchodźcy w oparciu o specjalne rozwiązania ustawowe nie staną się automatycznie osobami ubezpieczonymi w rozumieniu ustawy o świadczeniach zdrowotnych.

- Nie powstanie dodatkowy tytuł do ubezpieczenia dla tej populacji i jej pojawienie się w centralnym wykazie ubezpieczonych. Oczywiście może tak być w przypadku poszczególnych osób. Jeżeli tak się stanie, to dopiero po zalegalizowaniu pobytu lub na przykład podjęciu pracy i opłacaniu składek, czy z innego tytułu, np. rejestracji jako osoby bezrobotne - wyjaśniał wiceprezes NFZ.

Rozwiązanie, które ma być wprowadzone ustawą, daje taki zakres świadczeń, jak dla obywateli polskich oraz podstawę do ich finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie oznacza jednak, że uchodźcy ukraińscy będą automatycznie mogli zapisywać się na listę lekarza POZ.

Uchodźca w POZ. Pacjent spoza listy aktywnej

Uchodźcy na razie nie mogą wpisywać się na listy aktywne i składać deklaracji do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

- Nie bylibyśmy w stanie zweryfikować w centralnym wykazie ubezpieczonych statusu takiej osoby. Mogłaby teoretycznie zapisywać się u wielu lekarzy - twierdził Bernard Waśko.

Jak wyjaśnił, podstawową formą rozliczenia pomocy medycznej udzielonej na poziomie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej uchodźcom z Ukrainy jest tak zwana porada dla pacjenta spoza listy aktywnej. - Taka porada  jest finansowana od wielu lat, a niedawno dołączyła też teleporada - powiedział.

Produkty rozliczeniowe są wymieniane w katalogu świadczeń dla pacjentów niewpisanych na listę danego lekarza POZ. - Pacjenci polscy też korzystali z tych świadczeń - zwykle na przykład podczas czasowego pobytu poza miejscem zamieszkania i nagłego zachorowania. Właśnie w ten sposób będą rozliczane porady dla uchodźców, obywateli Ukrainy - poinformował wiceprezes NFZ.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum