NFZ opłaci szczepienia przeciwko grypie. Jest zarządzenie. ZASADY

Autor: oprac. WOK • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia14 września 2021 07:00

NFZ opublikowało zarządzenie dotyczące szczepień na grypę. Zarządzenie zmienia zasady sprawozdawania oraz warunki rozliczania świadczeń związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Szczepienia przeciw grypie sfinansuje NFZ. Na jakich zasadach? FOT. PTWP
  • W perspektywie możliwej jesienią czwartej fali epidemii COVID-19, niezbędne jest zdecydowane promowanie szczepień przeciw grypie - podaje NFZ
  • Dlatego ukazało się zarządzenie dotyczące warunków i zasad finansowania przez NFZ szczepień przeciw grypie
  • Chodzi o szczepienia z wykorzystaniem szczepionki otrzymanej przez podmiot nieodpłatnie z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych

NFZ opłaci szczepienia przeciwko grypie. Jest zarządzenie

Opublikowane 13 września zarządzenie zmieniające zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 dotyczy, między innymi finansowania szczepień ochronnych przeciw grypie w sezonie 2021/2022.

Czytaj więcej: Szczepionki na grypę "na zeszyt". W aptekach ich nie ma, a zainteresowanie duże

Zgodnie z zaleceniami Zespołu ds. szczepień ochronnych

Na podstawie zmienionego zarządzenia „podmioty znajdujące się na wykazie podmiotów wykonujących działalność leczniczą, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej - w tym transportu sanitarnego - w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 prowadzonym przez NFZ otrzymają środki finansowe z przeznaczeniem na finansowanie wykonania szczepień ochronnych przeciw grypie w sezonie 2021/2022 u osób objętych rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021 r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 (Dz. U. poz. 1581)” - czytamy w uzasadnieniu zarządzenia.

NFZ zaznacza, że zgodnie z zaleceniami Zespołu ds. szczepień ochronnych przy Ministrze Zdrowia w perspektywie możliwej jesienią czwartej fali epidemii COVID-19, niezbędne jest zdecydowane promowanie szczepień przeciw grypie.

- Szczepienia przeciw grypie są  skuteczną metodą zapobiegania zachorowaniom na tę chorobę oraz powikłaniom grypy. W konsekwencji szczepienia przeciw grypie prowadzą do  efektywniejszego wykorzystania ograniczonych zasobów systemu opieki zdrowotnej, a  tym samym lepszego przygotowania się do wyzwań związanych z nadejściem czwartej fali epidemii COVID-19 - podaje NFZ.

W zarządzeniu utworzono nowy produkt rozliczeniowy: 99.03.0806 „Szczepienie ochronne przeciwko grypie” o wartości 17,21 zł . Wartość ta  obejmuje:

  • Kwalifikację lekarską wraz z oceną występowania przeciwwskazania do  szczepienia i oceną ryzyka wystąpienia powikłań poszczepiennych
  • Wykonanie szczepienia przez lekarza, felczera, pielęgniarkę, położną, higienistkę szkolną.

Szczepienia w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Rozliczeniu podlegają wyłącznie szczepienia wykonane z wykorzystaniem szczepionki przeciwko grypie otrzymanej przez podmiot nieodpłatnie z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, u osób objętych szczepieniami na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022. Informacje o statusie osoby zaszczepionej, podlegające weryfikacji są zawarte w  elektronicznej Karcie Szczepień.

Szczepienia będą finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków pochodzących z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 z części, której dysponentem jest minister zdrowia.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

Zarządzenie do pobrania poniżej.

DO POBRANIA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum