Studenci bez dostępu do praktyk w szpitalach. Czarnek: zbadam sprawę

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP15 października 2021 15:59

Minister Przemysław Czarnek skomentował doniesienia o tym, że niezaszczepieni przeciwko COVID-19 studenci nie są dopuszczani do praktyk w szpitalach. - Będę na pewno badał tę sprawę - zapewnił szef MEiN.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek Fot. PAP/Paweł Supernak
  • Na niektórych uczelniach niezaszczepieni przeciwko COVID-19 studenci mają nie być dopuszczani do praktyk studenckich w szpitalach
  • O to, czy to dobre rozwiązanie w czwartek, 14 października, był pytany w Polsat News minister Przemysław Czarnek
  • Szczepienie przeciwko COVID-19 powinno być dobrowolne. Nie sądzę, żeby były podstawy prawne do tego, by nie dopuszczać studentów do praktyk w szpitalach. Będę na pewno badał tę sprawę - zapewnił szef MEiN

Studenci bez dostępu do praktyk szpitalach. Czarnek: zbadam sprawę

Szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany był w czwartek w Polsat News, czy to zgodne z prawem, że na niektórych uczelniach niezaszczepieni przeciwko COVID-19 studenci nie są dopuszczani do praktyk studenckich w szpitalach.

- Nie zastanawiałem się nad zgodnością z prawem tego działania, natomiast zachęcam wszystkich do szczepień - powiedział szef MEiN.

- Jestem przeciwnikiem tego typu podejścia, uważam, że te szczepienia powinny być dobrowolne, natomiast rozumiem również kwestie i okoliczności. Chodzi tutaj o pracę w szpitalu i o pobyt w szpitalu studentów, którzy tam odbywają praktyki. Pewnie troska o bezpieczeństwo kieruje rektorami. Nie sądzę, by były do tego dzisiaj podstawy prawne  - ocenił Czarnek.

Sprawdź: Lada moment zmiana czasu na zimowy. Jest długa LISTA efektów ubocznych

Czarnek: zalecałbym ostrożność rektorom 

Dodał, że według niego nie ma ustawy, która wprowadzałaby taki wymóg.

- Zalecałbym ostrożność rektorom w podejmowaniu tego rodzaju decyzji - podkreślił. Minister zapewnił, że będzie tę sprawę "na pewno badał".

Na początku października na profilu Rzecznika Praw Pacjenta wskazano, że szczepienie przeciwko COVID-19 nie jest warunkiem udzielenia zgody na odwiedziny u hospitalizowanego pacjenta.

- Rzecznik Praw Pacjenta wielokrotnie przypominał, że prawo do odwiedzin w sytuacji zagrożenia epidemicznego może zostać ograniczone, ale nie można go pacjentów pozbawić całkowicie - stwierdza Rzecznik. Poinformował również, że w rekomendacjach Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego nie ma wskazania, że pacjenta hospitalizowanego może odwiedzić wyłącznie osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19.

Czytaj również:  30 proc. dodatku dla ratowników. Żaden poseł nie był przeciw. A farmaceuci będą szczepić na grypę

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum