Rząd zaostrzy zasady wjazdowe. MZ: będziemy kwarantannować

Autor: oprac. MP • Źródło: Radio Plus/Rynek Zdrowia29 listopada 2021 10:20

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział uszczelnienie granic z powodu nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Zaostrzenie zasad nastąpi z początkiem grudnia. W sprawie dodatkowych obostrzeń odbędzie się dziś, 29 listopada rządowy sztab kryzysowy.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada od grudnia uszczelnienie granic. Kwarantanna z powodu Omikrona Fot. AdobeStock
  • Jak poinformował w rozmowie w Radiu Plus minister zdrowia Adam Niedzielski, 29 listopada, zbierze się sztab kryzysowy w sprawie nowego wariantu koronawirusa - Omikron
  • - Tutaj trzeba działać bardzo pilnie i na pewno od początku grudnia wprowadzimy uszczelnienie granic - zapowiada Adam Niedzielski
  • Dla przybywających z krajów, w których wykryto już nowy wariant Omikron czekać będzie obowiązkowa kwarantanna
  • 29 listopada rządowy sztab kryzysowy ma zająć się dalszymi ewentualnymi obostrzeniami, które miałyby być wprowadzone od grudnia

Sprawdź: Od 1 grudnia nowe obostrzenia. Niedzielski: zamknięcie szkół nie wchodzi w grę

29 listopada sztab kryzysowy ws. nowego wariantu koronawirusa

Rząd zaostrzy zasady wjazdowe od grudnia

- Dzisiaj (29 listopada - przyp. red.) mamy niewiele ponad 13 tys. zakażeń, co oznacza, że ta dynamika wzrostu licząc tydzień do tygodnia wynosi ledwie 6,5 proc. Widać wyraźnie, że mamy do czynienia rzeczywiście już z momentem przesilenia. Niestety, pojawiają się nowe ryzyka i to nowe ryzyka, których nie można zignorować - mówił w rozmowie z Radiem Plus minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia miał na myśli nowy wariant koronawirusa wykryty w pierwszych dniach listopada wykryty w Afryce, który błyskawicznie rozprzestrzenił się do Europy. Chodzi o wariant nazwany B.1.1.529 Omikron.

Niedzielski: tej sytuacji nie można ignorować

- Jesteśmy w tej chwili w sytuacji trudnej. Mamy przeciętny poziom zakażeń dzienny 23 tys., szpitale są obłożone, musimy likwidować normalne miejsca leczenia i otwierać w to miejsce łóżka covidowe i pojawienie się takiego elementu, który mógłby spowodować, że zamiast oczekiwanego przesilenia, będziemy mieli przyśpieszenie, to jest naprawdę coś co zmienia ocenę sytuacji w sposób fundamentalny - przyznał minister.

- Dlatego z mojego punktu widzenia pojawienie się tego nowego ryzyka, kiedy mamy do czynienia z blisko 30 tys. zakażeń dziennie, no to nie jest to sytuacja, którą można ignorować albo po prostu przejść nad nią do porządku dziennego - dodał.

Czytaj: Koronawirus. 29 listopada. Kraska zdradził dane o zakażeniach i zgonach

Kraska: około 15 grudnia szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat

29 listopada posiedzenie sztabu kryzysowego ws. wariantu Omikron

- Na godz. 11 (29 listopada - przyp. red.) zwołałem sztab kryzysowy. Zaprosiłem do tego sztabu Krzysztof Saczka czyli Głównego Inspektora Sanitarnego, pana Grzegorza Juszczyka, czyli szefa Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, który w tej chwili chwili zbiera informacje z całego świata na temat wariantu Omikron - tłumaczył Niedzielski.

Jak wyjaśnił minister, sztab przeanalizuje wszelkie obecnie dostępne informacje na temat Omikrona, ponieważ na ten moment są one sprzeczne. 

- Z jednej strony mówią o dużej zakaźności, z drugiej zaś pojawiają się informacje, które mówią o nie aż tak dłużej zjadliwości tego wirusa - przyznał.

- To wszystko przeanalizujemy sobie pod względem uszczelnienia granic, bo oczywiste jest, że musi być podjęta decyzja dotycząca ich uszczelnienia - dodał.

- W trakcie weekendu prowadząc intensywne konsultacje rozmawiałem między innymi z Głównym Inspektorem Sanitarnym o tym, żeby już od razu inspektorzy we wszystkich inspekcjach sanepidu w prowadzonych wywiadach uwzględniali element związany z tym, czy nie ma jakiegoś kontaktu z osobami pochodzącymi z regionu Afryki Południowej - tłumaczył.

Czytaj: Omikron odporny na szczepienia? Dr Zmora: nowy wariant ma około 50 mutacji

Rezydent idzie na wojnę z fałszerzami paszportów covidowych. Ruszył z akcją #StopAgentomPandemii

Kwarantanna dla osób z krajów, gdzie odnotowano Omikron. Od grudnia obostrzenia

- Na pewno będziemy kwarantannować osoby, które przyjeżdżają z krajów gdzie jest odnotowany Omikron i w tej chwili pracujemy nad tą listą, również krajów europejskich. Z ewentualnej kwarantann będzie zwalniał test czy też posiadanie certyfikatu szczepień - zapowiedział Niedzielski.

Minister podkreślił, że trzeba działać bardzo pilnie i uszczelnienia granicy zostaną wprowadzone już na początku grudnia. Czy czekać nas będą jeszcze dodatkowe nowe restrykcje?

- W tej chwili jeszcze nie potrafię odpowiedzieć o decyzjach dotyczących najbliższych tygodni. Będziemy dyskutowali o tym na wspomnianym sztabie kryzysowym. Na pewno jakaś decyzja dotycząca takiego alertowego pakietu będzie wprowadzana, która będzie odpowiedzią na to nowe ryzyko, nowe ryzyko w postaci wariantu Omikron.

Czytaj: Od 1 grudnia nowe obostrzenia. Niedzielski: zamknięcie szkół nie wchodzi w grę

Omikron w Polsce? Wiceminister Kraska odpowiedział czy nowy wariant już u nas jest

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum