×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Rząd nie planuje wprowadzenia obowiązkowych maseczek

Autor: • Źródło: PAP30 grudnia 2022 15:20

Rząd nie planuje obowiązku wprowadzenia maseczek. Każdy, kto chce się zabezpieczyć w lepszy sposób, może nosić maseczki i podejmować inne działania, które zapobiegają chorobie - powiedział 30 grudnia rzecznik rządu Piotr Müller.

Rząd nie planuje wprowadzenia obowiązkowych maseczek
Rząd nie planuje wprowadzanie obowiązkowych maseczek Fot. Shutterstock

 

Rząd nie planuje wprowadzanie obowiązkowych maseczek

Müller był pytany na konferencji prasowej o to, czy - w związku z falą zachorować na grypę - będzie obowiązek wprowadzania maseczek i codziennego raportowania o liczbie chorych.

- Polski rząd nie planuje obowiązku wprowadzenie maseczek - poinformował Müller.

Jeżeli chodzi o generalnie wszelkie zachowania, dotyczące możliwości zmniejszenia ryzyka zachorowań, ja myślę, że świadomość jest dosyć wysoka u polskich obywateli, szczególnie w okresie covidu. Każdy, kto chce się zabezpieczyć w lepszy sposób, może nosić maseczki i podejmować inne działania, które temu (zachorowaniu) zapobiegają" - powiedział rzecznik rządu.

Odnosząc się do kwestii związanych z raportowaniem, stwierdził, że tu powinien się wypowiedzieć resort zdrowia. "Na ten moment takiej decyzji ws. codziennego raportowania nie ma, bo to też jest określone zadanie o charakterze biurokratycznym, które dodatkowo spada na poszczególne jednostki służby zdrowia. Nie wiem, czy to jest w tej sytuacji, przy tym aktualnym poziomie zadanie, które chcemy dodatkowo zlecać jednostkom" - stwierdził.

Od 1 do 22 grudnia zanotowano w Polsce ponad 750 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń. Wystawiono z tego powodu ponad 4,5 tys. skierowań do szpitala - wynika z meldunków epidemiologicznych.

Zestawienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego mówią, że od 1 do 7 grudnia było 187 067 przypadków grypy i jej podejrzeń; od 8 do 15 grudnia - 266 620, a od 16 grudnia do 22 grudnia - 296 964.

W tym czasie wystawiono odpowiednio 839, 2086 i 1660 skierowań do szpitala.

Przez cały listopad zanotowano w Polsce ponad 490 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń. Wystawiono niemal 2000 skierowań do szpitala.

Grypa zwykle atakuje nagle i często wywołuje wysoką gorączkę. Objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami. Występuje przez cały rok, w różnym nasileniu w poszczególnych okresach.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze