Reforma szpitalnictwa. Gadomski: nie planujemy centralizacji

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia19 października 2021 13:00

Planowana reforma szpitalnictwa na XVII Forum Rynku Zdrowia. - Reforma bazuje na pewnych podstawach, bo na każdym z obszarów jest sporo do poprawy - powiedział minister Sławomir Gadomski i dodawał: "Nie planujemy centralizacji".

Debata o szpitalnictwie pierwszego dnia Forum. Na zdjęciu Sławomir Gadomski. Fot. Rynek Zdrowia
  • Planowana reforma szpitalnictwa była jednym z kluczowych tematów na XVII Forum Rynku Zdrowia
  • - Reforma bazuje na pewnych podstawach, bo na każdym z obszarów jest sporo do poprawy - powiedział minister Sławomir Gadomski i dodawał: "Nie planujemy centralizacji"
  • Najpoważniejszą inwestycję, którą powinniśmy zrobić jest kapitał ludzki. Przez 12 lat będziemy kształcić deficyty lekarzy i do tego czasu będziemy musieli bardzo efektywnie wykorzystać to, czym dysponujemy - komentował dr Piotr Pobrotyn, były dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i ekspert ochrony zdrowia

Reforma szpitalnictwa na Forum Rynku Zdrowia

Pierwszego dnia XVII Forum Rynku Zdrowia, 18 października, odbył się panel z udziałem ekspertów pt. "Szpitale w Polsce – cz. I. Czym zakończy się kolejna rewolucja?". W dyskusji wziął udział m.in. wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

- Ustawa zakłada, że chcemy podejść do mądrej restrukturyzacji szpitala. Co to oznacza? Po pierwsze, chcemy podejść do kategoryzacji szpitali opartej na ocenie finansowej, na ocenie standingu podmiotów. Kategoryzacji od A do D – powiedzmy od tych w najlepszej sytuacji finansowej, do tych o sytuacji finansowej bardzo trudnej. Na podstawie tej kategoryzacji będą wyciągane pewne wnioski i dalsze kroki. Podmioty najlepsze, będą miały możliwość korzystać z narzędzi rozwojowych, z których nie będą mogły korzystać inne podmioty - powiedział minister.

Dodał także, że w przypadku niższych kategorii, placówki będą musiały przedstawić plan naprawczo-rozwojowy, który pomoże w dalszych działaniach.

- Nie planujemy centralizowania szpitali w Polsce. Jedynym mechanizmem, który może być bolesny, dotyczy podmiotów kategorii D, do których będziemy mogli skierować zarząd komisaryczny, wyłącznie na czas programu restrukturyzacji. Zakładamy, że plany restrukturyzacyjne, które będą musiały przygotować podmioty, one również zostaną wsparte pewnym kapitałem - podkreślił Gadomski.

Czytaj: Forum Rynku Zdrowia - zobacz galerię z pierwszego dnia imprezy

Kuta: chciałbym, aby dobre szpitale nie traciły na zmianie 

Kwestia jakości, a także finansowanie szpitali i koordynacja poszczególnych działań to tematy poruszone w trakcie sesji przez Marcina Kutę, dyrektora Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie. Nawiązał w swojej wypowiedzi do opisanej przez wiceministra reformy.

- Jeżeli chodzi o system ochrony zdrowia: jest organizator, jest strona finansująca, czyli NFZ. To, na jakim poziomie jakości będą funkcjonować podmioty, powinna czynić niezależna instytucja. Centrum Monitorowania Jakości ma swoją markę, jest rozpoznawalna i ma swój prestiż - zaznaczył dyrektor Kuta.

Ekspert stwierdził, że zmiany zaproponowane w reformie nie powinny działać na niekorzyść dobrze funkcjonujących szpitali. Jego zdaniem ryzykiem dla tych placówek jest czekanie.

- Chciałbym, żeby kolejne kroki nie były zdominowane ratowaniem tych 30-50 placówek. Żeby powtórnie system nie zmieniał się tylko dlatego, że trzeba naprawiać tych, którzy odstają. Chodzi mi o to, żeby na tej zmianie szpitale dobrze funkcjonujące nie traciły. One nie muszą tracić finansowo, wystarczy, że zaczną czekać. Proszę, aby w tym ratowaniu najsłabszych, dostrzegać tych najlepszych - podkreślił Kuta.

Czytaj: Bezpieczeństwo lekowe, neurologia i POZ wśród gorących tematów drugiego dnia XVII Forum Rynku Zdrowia

Pobrotyn: jestem za konsolidacją szpitali

Sceptyczny do propozycji zawartych w reformie był dr Piotr Pobrotyn, były dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i ekspert ochrony zdrowia. W jego odczuciu istnieje wiele "pułapek", które należy wyeliminować w trakcie wprowadzania zmian w szpitalnictwie. Pomocna w tym przypadku byłaby ocena ekspercka w zakresie "jakości finansów w zarządzaniu szpitalem".

- Należy zacząć od kategoryzacji szpitali i twardej danej, jaką jest jakość. Jestem sceptyczny wobec tego, że niewidzialna ręka rynku albo ktoś inny, porozumie się i że będziemy w stanie tworzyć programy restrukturyzacyjne. Za tymi zmianami systemowymi na pewno musi pójść jasna deklaracja czy będzie przecena i urealnienie wycen, czy będzie działało prawo popytu i podaży w metodzie cenowej - powiedział dr Pobrotyn.

Dyrektor wrocławskiej placówki stwierdził także, że opowiada się za konsolidacją placówek medycznych, która jest łatwiejsza do przeprowadzenia niż jednostkowa restrukturyzacja. 

- Jak zachęcić do tego, żeby konsolidować szpitale? Wystarczy wprowadzić, że w spółce, podmiotów tworzących może być więcej niż jeden i wprowadzić proporcje procentowe udziału. […] Najpoważniejszą inwestycję, którą powinniśmy zrobić jest kapitał ludzki. Przez 12 lat będziemy kształcić deficyty lekarzy i do tego czasu będziemy musieli bardzo efektywnie wykorzystać to, czym dysponujemy. Mnie brakuje tylko tego, żeby podmioty mogły się łączyć - podkreślił na koniec.

Czytaj: Drobniak na Forum Rynku Zdrowia: papierkiem lakmusowym była i jest pandemia COVID-19

Protestujący medycy piszą do prezesa Kaczyńskiego. Co jeśli nie będzie odpowiedzi?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum