Protest 11 września bez farmaceutów. NRA: nie mamy legitymacji do tak radykalnych działań

Autor: oprac. LJ • Źródło: NIA07 września 2021 09:00

NRA nie posiada legitymacji oraz dostatecznego uzasadnienia do podjęcia tak radykalnych działań, jak zapowiadane na 11 września protesty środowisk medycznych - czytamy w stanowisku  Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Protest medyków przed Sejmem w 2020 roku Fot PAP Radek Pietruszka
  • Protest medyków 11 września w Warszawie bez farmaceutów. NRA: postulat zwiększenia wynagrodzeń farmaceutów szpitalnych nadal aktualny, jednak...
  • Aktualna sytuacja nakazuje "najwyższą rozwagę" w zakresie wyboru form wyrażania postulatów
  • Rada nie posiada legitymacji oraz dostatecznego uzasadnienia do podjęcia tak radykalnych działań jak protest

Protest 11 września bez farmaceutów

Naczelna Rada Aptekarska opublikowała stanowisko w sprawie protestu osób wykonujących zawody medyczne.

"W związku z planowanym na 11 września bieżącego roku protestem osób wykonujących zawody medyczne Naczelna Rada Aptekarska dokonała ponownej wnikliwej i wszechstronnej oceny zasadności udziału samorządu zawodu farmaceuty we wskazanym proteście, w kontekście całokształtu skomplikowanych aspektów istniejącego stanu faktycznego i prawnego, z uwzględnieniem interesów wszystkich członków samorządu zawodu farmaceuty" - czytamy w stanowisku.

Czytaj więcej: 11 września lepiej nie chorować. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy wyjdą na ulice. Będą wuwuzele i białe miasteczko

Postulat wyższych wynagrodzeń nadal aktualny

Naczelna Rada Aptekarska podtrzymuje dotychczasowe postulaty wielokrotnie kierowane do Ministra Zdrowia, potwierdzone przez wspólne zobowiązanie do ich realizacji, zawarte w porozumieniu NRA i Ministra Zdrowia - Strategii na rzecz Rozwoju Aptek.

Rada stanowczo podtrzymuje i popiera wszelkie postulaty dotyczące zwiększenia wynagrodzeń farmaceutów zatrudnionych w szpitalach i innych zakładach leczniczych. Ta podstawowa kwestia nie budzi żadnych wątpliwości i wokół niej istnieje pełen konsensus w środowisku farmaceutów.

Obecna, szczególnie skomplikowana sytuacja polityczna, społeczna i gospodarcza, uwarunkowana m.in. nadzwyczajnymi okolicznościami wynikającymi z pandemii covid-19, nakazuje najwyższą rozwagę w zakresie wyboru form wyrażania i dochodzenia, nawet najbardziej zasadnych postulatów.

NRA: nie mamy legitymacji do radykalnych działań

Mając na uwadze wszelkie istniejące okoliczności i uwarunkowania, a przede wszystkim skalę zaangażowania i zainteresowania środowiska farmaceutów szpitalnych planowaną formą protestu, NRA uznaje, że nie posiada legitymacji oraz dostatecznego uzasadnienia do podjęcia tak radykalnych działań, które niewątpliwie mogłyby być interpretowane w sposób wypaczający motywy i zamierzenia środowiska farmaceutów.

Naczelna Rada Aptekarska podkreśla, że niniejsze stanowisko podyktowane jest także deklaracjami ministra zdrowia o gotowości do natychmiastowych działań w celu realizacji postulatów farmaceutów.

Polecamy: Protest medyków. - Rządowi nie uda się poróżnić środowiska - zapewnia Wojciech Szaraniec

Co zatrzyma strajk medyków? Wiceprezes NRL: "Rząd musiałby spełnić kilka warunków"

Bukiel: minister Niedzielski demonstracyjnie pokazywał, że z lekarzami się nie liczy

Protest medyków. Pięć postulatów

Warto podkreślić, że w organizację strajku pracowników ochrony zdrowia w Warszawie zaangażowała się rekordowa liczba związków i samorządów zawodowych działających w obszarze ochrony zdrowia. Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy powołano już 2 sierpnia.

W skład Komitetu wchodzą m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii. Ponadto są tu również przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Radioterapii, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Bloku Operacyjnego Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Związku Zawodowego Pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Publicznej,Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Krajowej Izby Fizjoterapeutów, Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych oraz Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Niedługo później do Komitetu dołączyły również Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego, Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych, a także Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii.

Pięć postulatów pracowników ochrony zdrowia:

  • znacznie szybszy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej do wysokości nie 7%, ale 8% PKB (jak w krajach sąsiednich, średnia OECD na 2018 rok wynosi 8.8% PKB)
  • zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej, celem zahamowania emigracji zewnętrznej (zagranicznej) i wewnętrznej (do sektora prywatnego) pracowników opieki zdrowotnej
  • zwiększenie liczby finansowanych świadczeń dla pacjentów oraz poprawa dostępności pacjenta do świadczeń
  • podwyższenie jakości świadczeń dla pacjentów – jesteśmy krajem UE a nie WNP, potrzebna jest opieka lekarska, pielęgniarska, ale też fizjoterapeutyczna, rehabilitacyjna i farmaceutyczna oraz dostęp do nowoczesnych form diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej
  • zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach OECD i UE, szczególnie w sytuacji starzenia się społeczeństwa i zwiększania się zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum