Prof. Rafał Niżankowski nie przewodniczy już Radzie Przejrzystości AOTMiT
Prof. Rafał Niżankowski nie przewodniczy już Radzie Przejrzystości AOTMiT. Wcześniej Adam Niedzielski odwołał go z funkcji członka Rady Akredytacyjnej przy Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

- Prof. Rafał Niżankowski przestał być przewodniczącym Rady Przejrzystości AOTMiT. Pierwszy poinformował o tym portal Polityka Zdrowotna. Zmiany są już dokonane na stronie Agencji
- Wcześniej, 5 stycznia 2023 roku minister zdrowia Adam Niedzielski odwołał prof. Rafała Niżankowskiego z funkcji członka Rady Akredytacyjnej przy Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia
- Prof. Rafał Niżankowski jest od lat zaangażowany w budowanie systemu ochrony zdrowia. Jest twórcą i współtwórcą m.in. Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, Szkoły Zdrowia Publicznego, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych
Prof. Rafał Niżankowski nie przewodniczy już Radzie Przejrzystości AOTMiT
Jak 17 stycznia 2023 roku poinformowała Polityka Zdrowotna, prof. Rafał Niżankowski przestanie być przewodniczącym Rady Przejrzystości, ciała doradczego Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).
Jak się okazuje, zmiany zostały dokonane już 5 stycznia tego roku. Aktualny skład Rady Przejrzystości prezentowany przez AOTMiT według stanu na 5 stycznia 2023 to:
- Prof. dr hab. n. med. Damian Czyżewski
- Dominik Gajewski
- Anna Gręziak
- Prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki
- Maciej Karaszewski
- Dr n. o zdrowiu Dorota Kilańska
- Marcin Kołakowski
- Marcin Lipowski
- Prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński
- Dr hab. n. med. Adam Maciejczyk
- Tomasz Młynarski
- Prof. dr hab. n. med. Tomasz Pasierski – Wiceprzewodniczący Rady Przejrzystości
- Dr hab. n. med. Jakub Pawlikowski
- Dr n. med. Tomasz Romańczyk
- Prof. dr hab. n. med. Rafał Suwiński
- Dr hab. n. med. Janusz Szyndler – Wiceprzewodniczący Rady Przejrzystości
- Prof. dr hab. n. med. Anetta Undas
- Prof. dr hab. Monika Urbaniak
W składzie Rady Przejrzystości AOTMiT nie ma już też Mateusza Oczkowskiego, naczelnika Wydziału Refundacyjnego Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia.
Prof. Niżankowski jest od lat zaangażowany w budowanie systemu ochrony zdrowia
Prof. Niżankowski jest od lat zaangażowany w budowanie systemu ochrony zdrowia, w tym w kwestie jego jakości. W latach 1989–1994 był dyrektorem departamentu nauki w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej, podejmując się zadania przekształcenia opieki zdrowotnej.
Z jego inicjatywy w 1993 roku powstało Towarzystwo Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej w Polsce, a rok później – Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Do 2001 roku stał na jego czele. W latach 2004 – 2009 był wiceministrem zdrowia.
Kolejny obszar, który budował to zdrowie publiczne. Był konsultantem krajowym w dziedzinie zdrowia publicznego. Jest jednym z twórców krakowskiej Szkoły Zdrowia Publicznego, która szkoli specjalistów zajmujących się zdrowiem publicznym.
Działał też na rzecz zmian w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej i budowania roli lekarza rodzinnego. Przyczynił się m.in. do utworzenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i uruchomienia szkolenia lekarzy rodzinnych.
Z jego inicjatywy wreszcie powstała w 2005 roku Agencja Oceny Technologii Medycznych.
O zmianach związanych z aktywnością prof. Niżankowskiego w instytucjach nieoficjalnie mówiło się od pewnego czasu.
Ubiegłoroczny projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia, przygotowany przez resort zdrowia zakłada likwidację utworzonego przez prof. Niżankowskiego Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Zgodnie z tym projektem zadania Centrum ma przejąć Narodowy Fundusz Zdrowia.
5 stycznia 2023 roku minister zdrowia Adam Niedzielski odwołał prof. Rafała Niżankowskiego z funkcji członka Rady Akredytacyjnej przy Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)