Prof. Owczuk: jesteśmy społeczeństwem, który nie daje sobie niczego narzucić

Autor: JKB • Źródło: TOK FM, Rynek Zdrowia28 października 2021 09:20

Gościem audycji w TOK FM był prof. Radosław Owczuk Konsultant Krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Opowiedział o przestrzeganiu obostrzeń oraz o szczepieniach. - Do ludzi powinno trafić, że jesteśmy wspólnotą - podkreślił.

W miejscach zagrożonych nie ma wprowadzonych restrykcji. Fot. hutterstock
  • Prof. Radosław Owczuk podczas rozmowy w TOK FM poruszył temat dotyczący obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce i nie tylko
  • Zdaniem eksperta szczepienia powinny być obowiązkowe dla niektórych grup zawodowych
  • - Jeszcze nie dopatruję się żadnych konkretnych działań w tych obszarach, gdzie problem narasta, czyli w województwie lubelskim czy podlaskim - dodał

Owczuk: mamy dostęp do szczepień, ale...

Prof. Radosław Owczuk z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii w TOK FM wypowiedział się na temat obecnej sytuacji epidemicznej w kraju. 

Jak przyznał, pomiędzy kolejnymi falami pandemii były podjęte działania, których celem było poszerzenie dostępności do szczepień powszechnych przeciw COVID-19. Podkreślił jednocześnie, że osoby niezaszczepione są nieodpowiedzialne. Dodał także, że mimo dostępu do punktów i szczepień, wciąż wiele osób się nie zaszczepiło.

- Egoistyczna postawa tych, którzy nie chcieli się szczepić ograniczy dostęp innych pacjentów do ochrony zdrowia. Zmniejsza ich szanse na wyleczenie, zwiększając ryzyko zgonów. Uważam, że do ludzi powinno trafić, że są współodpowiedzialni za innych - powiedział prof. Owczuk.

Kwestia obostrzeń sanitarnych także pozostaje pod znakiem zapytania. Jako jeden z przykładów, konsultant krajowy podał coś z własnego doświadczenia dotyczącego noszenia maseczek ochronnych.

- Ciągle mamy instrument zapobiegawczy w postaci maseczek. Wczoraj byłem na lotnisku i widziałem, jak zachowuje się społeczeństwo. O ile pasażerowie przestrzegali zasad, o tyle personel lotniska i służby tam pracujące już niekoniecznie. Trzeba uświadomić pracodawcom, że za chwilę stracą pracowników - dodał rozmówca.

Czytaj: Koronawirus 28 października. Kraska potwierdził: będzie wzrost liczby zakażeń

Czy powinny być szczepienia obowiązkowe?

W dalszej części rozmowy, prof. Owczuk odniósł się do możliwości wprowadzenia szczepień obowiązkowych. Pojawienie się szczepionek pomogła w walce z COVID-19, ale nadal nie wprowadzono konkretnych działań w tym kierunku.

- Od przedstawicieli najwyższych władz państwowych słyszeliśmy, że nie ma opcji, żeby szczepienie było obowiązkowe. Ubolewam nad tym, że szczepienie nie zostało potraktowane jako obowiązkowe dla pewnych grup zawodowych. Najsłabiej wyszczepiona jest grupa osób 85+, co prawdopodobnie spowodowane jest wykluczeniem komunikacyjnym ze świata mediów - przypomniał.

Na pytanie o to, co z lokalnymi obostrzeniami, prof. Owczuk stwierdził, że już od kilku tygodniu słyszy się o regionalnych restrykcjach, ale na razie nie widać dalszych działań w tym zakresie. 

- Jeszcze nie dopatruję się żadnych konkretnych działań w tych obszarach, gdzie problem narasta, czyli w województwie lubelskim czy podlaskim. [...] Jesteśmy tym społeczeństwem, który nie daje sobie narzucić pewnych rzeczy, co może wynikać pewnie z naszej historii. Żałuję, że niestety Kościół nie włączył się w te działania - podsumował.

Czytaj: 28 października w Sejmie projekt ustawy o zdrowiu publicznym

Wejdą nowe obostrzenia. Jest rozporządzenie covidowe. Zakłada dwie duże zmiany

Dr Szułdrzyński: paszporty covidowe są potrzebne, żebyśmy nie zamordowali gospodarki

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum