Premier: rząd przyjął projekt dotyczący utworzenia tzw. sieci szpitali - zmiany od 1 października

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2017 16:14

To jest początek naszej kolejnej reformy - powiedziała premier Beata Szydło po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów, na którym przyjęto projekt dotyczący utworzenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tzw. sieci szpitali.

To jest początek naszej kolejnej reformy - powiedziała premier Beata Szydło Fot. PTWP

- W kampanii wyborczej mówiliśmy o tym, że służba zdrowia wymaga reformy, że obecny system nie spełnia oczekiwań przede wszystkim pacjentów - przypomniała premier.

- Zdanie odrębne do projektu ustawy o sieci szpitali zgłosił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin - poinformowała we wtorek premier Beata Szydło.

- Jarosław Gowin ma oczywiście do tego prawo. Natomiast ja nie podzielam jego obaw, ani też nie bardzo rozumiem zastrzeżenia, ale zapewne w trakcie prac parlamentarnych będzie jeszcze możliwość i okazja do tego, ażeby mógł zgłosić takie poprawki do projektu, które będą go satysfakcjonowały - wskazała premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Z myślą o pacjencie
- To nie jest łatwa reforma, ale jesteśmy do niej dobrze przygotowani - oceniła.

Dodała, że prace nad przygotowaniem tych projektów trwały bardzo długo, nie tylko w czasie rządów PiS, tj. kilkunastu ostatnich miesięcy, ale już dużo wcześniej.

- Ideą wokół której budujemy naszą reformę służby zdrowia, jest idea, którą głosił świętej pamięci prof. Zbigniew Religa. Mówił o tym, że w centrum wszystkich działań służby zdrowia musi być pacjent - podkreśliła.

Premier przyznała, że zmiany w służbie zdrowia nie są łatwe. - Musimy tutaj pogodzić i połączyć różne aspekty. Z jednej strony są pracownicy służby zdrowia, z drugiej strony są samorządy, lokalne społeczności - mówiła Szydło.

- Wprowadzamy te zmiany myśląc przede wszystkim o pacjencie: żeby była większa dostępność, żeby skrócić kolejki, żeby szpitale publiczne, samorządowe, powiatowe, które dzisiaj mają bardzo często kłopoty z finansowaniem usług, wreszcie mogły bezpiecznie myśleć o leczeniu, a nie martwić się o to, że braknie im środków na zabezpieczenie dla pacjentów - zaznaczyła premier na konferencji prasowej.

Dodała, że rząd chce wprowadzić takie zmiany, które zabezpieczą przede wszystkim pełną dostępność do podstawowych świadczeń dla wszystkich, bez względu na to, czy są ubezpieczeni czy nie.

Według Szydło wprowadzane rozwiązania mają też "w znakomity sposób" skrócić kolejki, bo w każdym szpitalu będzie całodobowa podstawowa opieka medyczna. Ma to zmniejszyć obciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Jednak nie od lipca
- Zmiany dotyczące sieci szpitali będą obowiązywały od 1 października, a nie, jak wcześniej planowaliśmy, od 1 lipca - poinformowała też Beata Szydło.

Mówiąc o przyjętym we wtorek na posiedzeniu rządu projekcie ustawy dot. sieci szpitali premier zaznaczyła, że zmiany muszą być wprowadzone "w miarę szybko".

- Ale też zdajemy sobie sprawę, że tak wrażliwy obszar, jakim jest służba zdrowia musi być dokładnie skonsultowany i wszyscy muszą mieć szeroką informację na temat proponowanych przez nas rozwiązań - powiedziała Szydło.

- Dlatego minister Radziwiłł wprowadził we wtorek na posiedzeniu rządu autopoprawkę, która powoduje, iż przyjęte przez rząd zmiany, jeśli zostaną zaakceptowane przez parlament - będą obowiązywały dopiero od 1 października br. - poinformowała Szydło.

- To daje nam dłuższy czas na dobre przepracowanie tego projektu w Sejmie i w Senacie, ale również daje nam dłuższy czas na lepsze przygotowanie się do wprowadzenia tych zmian - wyjaśniła.

Projekt dotyczący utworzenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali przewiduje, że w sieci będą mogły znaleźć się szpitale, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć, albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne). Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ.

Na funkcjonowanie tego systemu przeznaczone będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Placówki, które nie zostaną zakwalifikowane do sieci, nadal będą mogły być kontraktowane w oparciu o postępowanie konkursowe.

Zdaniem resortu zdrowia rozwiązania te poprawią organizację udzielania świadczeń przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne, a także ułatwią dostęp do leczenia specjalistycznego. Projektowane przepisy mają też pozwolić na optymalizację liczby oddziałów specjalistycznych i umożliwić lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum