Plan Alzheimerowski dla Polski. RPO: już choruje 300 tys. osób. Za trzy dekady może być prawie milion

Autor: oprac. IB • Źródło: RPO, Rynek Zdrowia20 września 2021 16:30

Szacuje się, że wśród seniorów po 80. roku życia co piąta osoba ma objawy demencji. Zdarza się jednak, że choroba Alzheimera występuje już u 20-, 30-, czy 40-latków.

Zdarza się jednak, że choroba Alzheimera występuje już u 20-, 30-, czy 40-latków Fot. Shutterstock
  • Obecnie w Polsce żyje ok. 300 tysięcy ludzi z chorobą Alzheimera, a zgodnie z prognozami w ciągu najbliższych 30 lat ta liczba może się potroić
  • Choroba Alzheimera i inne rodzaje demencji kojarzą się z podeszłym wiekiem. Przeważnie dotykają osoby powyżej 60-65 lat. Szacuje się, że wśród osób najstarszych, po 80. roku życia, co piąta osoba ma objawy demencji
  • Zdarza się jednak, że choroba Alzheimera występuje przed 65. rokiem życia - już u 20-, 30-, 40-latków. Jest trudna do zdiagnozowania, bo mało kto podejrzewa chorobę otępienną w tym wieku
  • Wdrożenie Planu Alzheimerowskiego dla Polski jest jednym z najistotniejszych wyzwań stojących przed władzami RP - ocenia RPO

Choroba otępienna o wczesnym początku była głównym tematem wrześniowej konferencji w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy ze Związkiem Stowarzyszeń Alzheimer Polska i Fundacją Stabilo. Było to kolejne ze spotkań poświęconych chorobie Alzheimera, które Biuro RPO organizuje co roku.

Alzheimer u młodych. "Trudno go zdiagnozować"

Choroba Alzheimera i inne rodzaje demencji kojarzą się z podeszłym wiekiem. Przeważnie dotykają osób powyżej 60-65 lat. Szacuje się, że wśród osób najstarszych, po 80. roku życia, co piąta osoba ma objawy demencji. Zdarza się jednak, że choroba Alzheimera występuje przed 65. rokiem życia - już u 20-, 30-, 40-latków. Jest trudna do zdiagnozowania, bo mało kto podejrzewa chorobę otępienną w tym wieku.

Jak mówił RPO Marcin Wiącek, obecnie w Polsce żyje ok. 300 tysięcy ludzi z chorobą Alzheimera, a zgodnie z prognozami w ciągu najbliższych 30 lat ta liczba może się potroić. To jednak o czym prawie wcale się nie mówi, to choroba Alzheimera u ludzi młodych.

- Wdrożenie Planu Alzheimerowskiego dla Polski jest jednym z najistotniejszych wyzwań stojących przed władzami RP. Lawinowo rośnie bowiem liczba osób cierpiących na tę chorobę - podkreślił RPO.

Zadeklarował jednocześnie kontynuację dotychczasowych działań podejmowanych we współpracy z organizacjami społecznymi, których celem jest promowanie wiedzy na temat chorób otępiennych oraz sygnalizowanie problemów, z którymi borykają się chorzy i ich opiekunowie. Rzecznik wskazał także na problemy związane z wykluczeniem społecznym osób chorych oraz niezwykle trudną kwestię naruszeń ich godności.

Prof. Maria Barcikowska, lekarz specjalista neurolog i neuropatolog, mówiła o problemach związanych z diagnozowaniem i leczeniem ludzi młodych i w średnim wieku. Przywołała wyniki badań wskazujące, że nawet doświadczeni psychiatrzy i neurolodzy długo nie stawiają właściwego rozpoznania.

Coraz więcej przypadków "o wczesnym początku"

Zwróciła również uwagę na alarmujące analizy wskazujące, że liczba rozpoznawanych przypadków otępienia o wczesnym początku systematycznie rośnie, a przebieg choroby Alzheimera o wczesnym początku jest bardziej dramatyczny niż u chorych o późnym początku zachorowania.

Sytuację osób młodych z chorobą otępienną na świecie zaprezentował prof. Tomasz Gabryelewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego. Wskazał na wyniki badań pokazujących skalę zjawiska, które szacują, że otępienie o wczesnym początku dotyczy prawie 4 milionów przypadków na świecie.

Podkreślił ogromne znaczenie wczesnego rozpoznania choroby, które umożliwia m.in. zmianę stanowiska w pracy, zapoznanie się z możliwościami wsparcia czy uporządkowanie dokumentów finansowych. Prof. Gabryelewicz opowiedział również o zaleceniach profilaktycznych, które umożliwiają opóźnienie wystąpienia objawów choroby.

"Potrzebujemy poradnictwa genetycznego"

Dr Edyta Ekwińska, wiceprezes Alzheimer Polska, przedstawiła problemy młodych osób z rozpoznaniem otępienia w polskich realiach. Podkreśliła, że choroba wiąże się z ogromnym poświęceniem rodzin, których życie zmienia się nieodwracalnie. Bliskim osób chorych towarzyszy poczucie bezradności i braku zrozumienia, a dodatkowo pojawiają się dylematy związane z koniecznością decydowania za drugą osobę.

Uczestnicy dyskusji wskazywali na bezwzględną potrzebę zdefiniowania problemu w Polsce oraz rozwinięcia poradnictwa genetycznego, co powinno ułatwić diagnostykę. Ponadto konieczne jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia zarówno dla chorych, jak i ich rodzin, na poziomie państwa oraz lokalnych społeczności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum