Paszport covidowy warunkiem przyjęcia do szpitala? Kraska: opracowaliśmy standardy

Autor: oprac. JKB • Źródło: Polsat News, Rynek Zdrowia26 października 2021 08:49

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska potwierdził plany resortu dotyczące przyjęć do szpitali. Podkreślił, że osoby zaszczepione nie będą testowane przed przyjęciem do szpitala albo po wyjściu

Koronawirus w Polsce. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie Fot. Zdj. ilustracyjne PAP/Wojtek Jargiło
  • Wiceminister Waldemar Kraska w programie "Gość Wydarzeń" w Polsacie zdradził najbliższe plany dotyczące wprowadzenia ewentualnych obostrzeń i nie tylko
  • - W tej chwili z Radą Medyczną opracowaliśmy standardy dla osób, które będą przyjmowane do polskich szpitali, a także dla osób odwiedzających. Będą promowane te osoby, które posiadają paszport covidowy – powiedział wiceminister zdrowia
  • Jak wyjaśnił wiceszef resortu, od czasu wprowadzenia drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19 tylko 2 proc. zakażonych stanowią osoby w pełni zaszczepione

Kraska: "nie wyciągnęliśmy wniosków z poprzednich fal"

W wieczornym programie "Gość Wydarzeń" pojawił się wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Poruszył on temat obecnej sytuacji pandemicznej w kraju, a także wypowiedział się na temat przebiegu całego procesu szczepień.

Jak stwierdził, "nie wyciągnęliśmy wniosków z poprzednich fal". Zdaniem wiceszefa resortu zdrowia Polacy lekceważą wciąż obowiązujące restrykcje oraz wprowadzone zabezpieczenia, czyli dystans, maseczki i dezynfekcja.

Dodał również, że wciąż wiele osób nie zaszczepiło się. W związku z tym zostały wprowadzone ostrzejsze przepisy egzekwujące nałożone obostrzenia.

- Na pewno w tej chwili musimy wyegzekwować obostrzenia, które są, czyli maseczka w komunikacji miejskiej, w supermarketach. Wiem, że to się dzieje z dużą intensywnością, że służby policyjne i sanitarne egzekwują to i nakładają mandaty. Może to skłoni nas wszystkich, byśmy stosowali się do maseczek – powiedział Kraska.

Czytaj: MZ uruchomi 10 tys. łóżek covidowych. Rusza m.in. szpital tymczasowy na Okęciu

Kod choroby jest na zwolnieniu lekarskim. Co na L4 widzi pracodawca?

Krótszy okres zasiłkowy, mniejszy zasiłek chorobowy i L4 po nowemu. Przed nami rewolucja w ZUS

 

Kraska: opracowaliśmy standardy przyjmowania do szpitali

W dalszej rozmowie wiceminister zapewnił, że zostaną wkrótce wprowadzone ważne standardy dotyczące przyjmowania pacjentów do szpitali. Według wiceszefa MZ, należy przede wszystkim uhonorować osoby zaszczepione, posiadające paszport covidowy.

- W tej chwili z Radą Medyczną opracowaliśmy standardy dla osób, które będą przyjmowane do polskich szpitali, a także dla osób odwiedzających. Będą promowane te osoby, które posiadają paszport covidowy. Nie trzeba będzie im wykonywać testów, będą przyjmowani, jeżeli oczywiście nie mają objawów zakażenia, bez wykonywania testu – dodał Kraska.

Oprócz tego Rada Medyczna ma zająć się wprowadzeniem obowiązkowych szczepień medyków oraz pracowników handlu.

Podkreślił jednocześnie, że lekarze są łącznie wyszczepieni na 97 proc. Kraska podał również, że RM rekomenduje, aby osoby niezaszczepione pracujące w ochronie zdrowia, były testowane dwa razy w tygodniu.

Czytaj: NIL: fałszywe paszporty covidowe to przewinienie zawodowe i przestępstwo

Od 26 października NFZ będzie pytał pacjentów o wrażenia ze szpitala. M.in. o posiłki i wsparcie emocjonalne

Czwarta fala się rozpędza. Medycy do Niedzielskiego: nie wiemy, jak pracować

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum