×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

P. Müller: nakłady na zdrowie rosną, działania rządu obejmują też kwestię organizacji systemu

Autor: oprac. ML • Źródło: PAP20 marca 2023 14:30Aktualizacja: 20 marca 2023 18:22

Nakłady na ochronę zdrowia to jedna rzecz i wydatki rosną znacząco. Druga kwestia to organizacja systemu i w tym obszarze też są podejmowane działania – stwierdził w poniedziałek rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.

P. Müller: nakłady na zdrowie rosną, działania rządu obejmują też kwestię organizacji systemu
Rzecznik rządu Piotr Mueller na konferencji prasowej Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • - Temat służby zdrowia jest jednym z istotnych, priorytetowych, jeżeli chodzi o działania rządu podejmowane w ostatnim czasie - zapewnił na konferencji prasowej
  • Wymienił w tym kontekście m.in. uchwalone niedawno ustawy: o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta oraz o Krajowej Sieci Onkologicznej, a także zwiększanie wydatków na ochronę zdrowia
  • Müller przywołał dane, zgodnie z którymi nakłady wzrosły z ok. 77 mld zł w 2015 roku do ponad 159 w 2023 r.

Informatyzacja ochrony zdrowia

- Oczywiście, wiemy o tym, że nakłady na służbę zdrowia to jedna rzecz, a druga to kwestia organizacji służby zdrowia. Dlatego też, w międzyczasie były podejmowane działania dotyczące chociażby zniesienia limitów do specjalistów, czy leków dla osób starszych, które są bezpłatne od pewnego poziomu wiekowego - wskazał.

Wśród działań wymienił także informatyzację ochrony zdrowia, w tym m.in. e-recepty.

- Wszystko to przynosi stopniowe efekty w ochronie zdrowia. Ale wiemy doskonale o tym, że jest to obszar, w którym zawsze wymagane są dalsze działania - mówił rzecznik. - Przygotowujemy kilka rozwiązań dodatkowych w tym obszarze - dodał.

Odnosząc się do uwagi, że niektórym szpitalom brakuje środków na opłacenie składek ZUS, rzecznik wskazał, że większość placówek to szpitale samorządowe.

- Czasami zależy to, od jakości funkcjonowania nadzoru nad szpitalami - zaznaczył.

- Faktycznie w tym obszarze być może pewne rozwiązania byłyby wymagane. Z drugiej strony przyjęliśmy pewnego rodzaju autonomię funkcjonowania organów prowadzących, tak, aby mogły podejmować swoje decyzje w ramach nadzoru - dodał.

Zaznaczył, że "w całej puli finansowania jest znaczący wzrost nakładów, również na szpitalnictwo".

- Każdy przypadek (złej sytuacji finansowej - PAP) wymaga indywidualnej analizy, żeby dowiedzieć się, dlaczego niektóre z tych podmiotów nie są wypłacalne i oczywiście pewnego rodzaju pomoc może być wobec nich kierowana, jeżeli one tego wymagają - powiedział rzecznik.

- Wiem, że w kilku przypadkach prowadzone są w Ministerstwie Zdrowia prace, aby skupić się na kilku czy kilkunastu podmiotach, które wymagają dodatkowego wsparcia - dodał.




Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze