Organizacje pacjenckie piszą list do premiera w obronie Niedzielskiego. Minister odpowiada im na Twitterze

Autor: oprac. KM • Źródło: Rynek Zdrowia14 lipca 2021 14:02

Medyczne związki zawodowe apelowały o odwołanie szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego ze stanowiska. Teraz ponad 200 organizacji pacjenckich wsparło ministra.

Adam Niedzielski odniósł się do listu na Twitterze. Shutterstock.com
  • Pacjenci zrzeszeni w ponad 200 organizacjach - w tym z Federacji Pacjentów Polskich i Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej - wsparli ministra zdrowia Adama Niedzielskiego
  • W liście otwartym pacjenci odnoszą się do apelu związków zawodowych reprezentujących ochronę zdrowia o odwołanie ministra 
  • Organizacje zwróciły uwagę na dialog resortu z pacjentami i zrozumienie, jakie minister okazuje względem istniejących problemów

Organizacje pacjentów zrzeszonych w koalicjach, federacjach i instytucjach propacjenckich wyraziły wsparcie dla ministra zdrowia w kontekście apelu związków zawodowych o odwołanie Niedzielskiego ze stanowiska. Wyrażenie w tej kwestii głosu to jak mówią "moralny obowiązek" zrzeszonych pacjentów. Wśród organizacji wspierających ministra są: Federacja Pacjentów Polskich, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Orphan, Res Humanae, Federacja Stowarzyszeń "Amazonki" czy Fundacja Urszuli Jaworskiej.

Dobro pacjenta nie jest tożsame spełnieniu oczekiwań związków

"Nie odnosimy się i nie chcemy oceniać dialogu, pomiędzy Ministrem Zdrowia a sygnatariuszami apelu" - piszą organizacje. - "Jednak nie sposób zgodzić się z przyjętą w apelu narracją, w której powiązane zostało dobro pacjenta ze spełnieniem oczekiwań środowiska zawodowego wnioskującego o odwołanie Ministra Zdrowia".

Podkreślają istnienie "zdecydowanej różnicy w przyjętych kryteriach oceny" między tym, co pacjent sam uznaje za dobre dla niego, a opinią związków zawodowych na temat korzyści dla pacjenta. Dodają, że z tego powodu nie mogą zgodzić się z opinią, że działania ministra "w sprawach istotnych dla systemu" kończą się "wielką stratą" dla pacjentów.

Pozytywna ocena działań ministra zdrowia

Środowisko organizacji pacjentów pozytywnie ocenia dialog prowadzony przez Ministra Zdrowia z pacjentami zarówno w wymiarze instytucjonalnym jak i poprzez indywidualne spotkania z przedstawicielami poszczególnych organizacji, dostrzegając również obszary, gdzie możliwe jest zintensyfikowanie tej współpracy - przekazały organizacje pacjentów za pośrednictwem portalu Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej:

Dodają, że "z satysfakcją obserwują" to, z jakim zrozumieniem ministra spotykają się problemy i oczekiwania organizacji. Zrozumienie ich zdaniem przejawia się "w podejmowanych inicjatywach organizacyjnych i legislacyjnych".

Zwracają "pozytywną uwagę" także na stworzenie przez szefa resortu zdrowia warunków do aktywnego uczestnictwa pacjentów "w wypracowywaniu rozwiązań systemowych w ochronie zdrowia".

Organizacje proszą premiera o niezawieszanie ministra Niedzielskiego

W podsumowaniu swojego listu organizacje pacjenckie wyraziły zaufanie dla działań ministra zdrowia "ukierunkowanych na spełnienie potrzeb i oczekiwań zgłaszanych przez organizacje pacjentów".

Skierowały również prośbę o premiera Mateusza Morawieckiego o to, by umożliwił Niedzielskiemu kontynuację "realizowanej dla dobra pacjenta misji na dotychczasowym stanowisku".

Niedzielski: pacjent jako kryterium zmian

List został opublikowany na stronie Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Odniósł się do niego Adam Niedzielski i podziękował za wsparcie.

- Moim celem nadrzędnym jest i będzie stałe wprowadzanie perspektywy pacjenta jako kryterium zmian w systemie opieki zdrowotnej - pisał minister zdrowia na Twitterze.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum