Obostrzenia w sklepach i galeriach handlowych od 1 grudnia

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia01 grudnia 2021 06:00

Wracają obostrzenia. Od 1 grudnia w sklepach i galeriach handlowych będzie mogło przebywać mniej osób. Nowe limity to jeden z elementów "pakietu alertowego", który wprowadza rząd.

Od 1 grudnia ograniczenia w sklepach i galeriach handlowych Fot. Shutterstock
 • Nowe obostrzenia. Od 1 grudnia w sklepach i galeriach handlowych będzie mogła przebywać znacznie mniejsza liczba osób
 • Nowe limity to jeden z elementów "pakietu alertowego" obostrzeń, który wprowadza rząd
 • Mniej osób będzie mogło również przebywać w restauracjach, hotelach, kinach czy kościołach. Ponadto zmieniły się zasady dotyczące kwarantanny 

Sprawdź: Od 2022 zwolnienie lekarskie z nowego powodu. Masowo wzrośnie liczba L4

L4 od 2022. Krótsze zwolnienie lekarskie i niższy zasiłek chorobowy. Duże zmiany

Od 1 grudnia ograniczenia w sklepach i galeriach handlowych

O zaostrzeniu restrykcji i wprowadzeniu nowych obostrzeń od 1 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski mówił na konferencji prasowej w poniedziałek. To - jak powiedział - "pakiet alertowy" w związku z wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2.

Zmian jest sporo, choć - jak wskazują eksperci - nie są radykalne. To przede wszystkim zakaz lotów do 7 krajów, nowe limity na weselach, w kinach, kościołach, gastronomii i wydłużenie kwarantanny dla podróżnych ze strefy non-Schengen.

Zmiany limitów dotyczą między innymi sklepów i galerii handlowych, gdzie od 1 grudnia będzie mogło przebywać mniej osób - 1 osoba na 15 m kw., a nie jak dotychczas 1 os. na 10 m kw.

Sprawdź: Jest nowa ustawa covidowa. Co się zmieni od 1 grudnia? Lista obostrzeń

Nowe obostrzenia do obowiązują 17 grudnia

Nowe obostrzenia będą obowiązywały do 17 grudnia, ale minister Niedzielski zastrzegł, że jeżeli sytuacja gwałtownie się pogorszy, to "decyzje mogą być podejmowane z dnia na dzień". 

- W tej chwili dajemy sobie dwuipółtygodniowy czas przede wszystkim na kompletowanie informacji związanych nową mutacją - przyznał szef resortu zdrowia.

Dłuższa kwarantanna i zakaz lotów. Co jeszcze się zmieni od 1 grudnia? 

Od 1 grudnia zmienią się m.in.  limity osób m.in. w restauracjach, obiektach sportowych, hotelach czy kościołach. Co istotne do limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione. 

 • Kościoły, lokale gastronomiczne, hotele, kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodkach kultury, koncerty, widowiska cyrkowe, baseny i aquaparki – 50 proc. obłożenia (obecnie 75 proc. obłożenia)
 • Zgromadzenia, wesela, komunie, konsolacje, spotkania, dyskoteki – max. 100 osób (obecnie 150 osób).
 • Wydarzenia sportowe (poza obiektami sportowymi) – max. 250 osób (obecnie 500 osób).
 • Siłownie, kluby i centra fitness, hazard, muzea, galerie sztuki, targi, wystawy, kongresy, konferencje– 1 osoba na 15 m2 (obecnie 1 osoba na 10 m2)
 • Limit 1 osoba na 15 m kw. będzie obowiązywać w sklepach i galeriach handlowych (teraz jest 1 os. na 10 m kw.)
 • Wprowadzony będzie zakaz lotów z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe; od 30 listopada do 13 grudnia 
 • Osoby wracające z Republiki Botswany, Królestwa Eswatini, Lesotho, Republiki Mozambiku, Republiki Namibii, Republiki Południowej Afryki albo Republiki Zimbabwe nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni.
 • Osoby podróżujące z krajów spoza strefy Schengen będą objęte kwarantanną wydłużoną do 14 dni, z której jednak będą mogły być zwolnione na podstawie testu PCR wykonanego po upływie 8 dni od przekroczenia granicy.

Czytaj również: Dr Sutkowski: rządowe obostrzenia to "mały krok". Konieczne obowiązkowe paszporty covidowe

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum