Od 1 grudnia nowe obostrzenia. Jest rozporządzenie covidowe z restrykcjami LISTA

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Dziennik Ustaw30 listopada 2021 09:30

Opublikowano nowe rozporządzenie covidowe, które w znaczący sposób zaostrza obowiązujące w Polsce restrykcje. Od 1 grudnia w sklepach, kościołach, obiektach sportowych będzie mogło przebywać mniej osób. Zmienią się również zasady kwarantanny wjazdowej, ponadto wprowadzony zostanie zakaz lotów.

Nowe obostrzenia od 1 grudnia to m.in. nowe zasady wjazdowe dla podróżnych Fot. Shutterstock
 • W poniedziałek wieczorem opublikowano nowe rozporządzenie covidowe, które w znaczący sposób zaostrza obowiązujące w Polsce restrykcje
 • Od 1 grudnia w sklepach, kościołach, obiektach sportowych będzie mogło przebywać mniej osób. Zmienią się również zasady kwarantanny wjazdowej, ponadto wprowadzony zostanie zakaz lotów
 • Wszystkie wprowadzone od 1 grudnia obostrzenia będą na razie obowiązywały do 17 grudnia, ale będą mogły zostać przedłużone

Sprawdź: Kryzys na SOR w SPSK nr 4 pogłębia się. Na L4 większość personelu

Od 2022 zwolnienie lekarskie z nowego powodu. Masowo wzrośnie liczba L4

Rozporządzenie covidowe opublikowane. Wprowadza nowe obostrzenia od 1 grudnia

To pierwsze tak znaczące zaostrzenie restrykcji epidemicznych w czwartej fali pandemii. W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie ograniczeń, a wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano adekwatne rozporządzenie covidowe. Co zakłada?

Nowe obostrzenia będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia

Jednak jak zaznaczył na wczorajszej konferencji prasowej minister Niedzielski, jeżeli sytuacja ulegnie pogorszeniu, to "decyzje mogą być podejmowane z dnia na dzień".

Czytaj również: Nowe obostrzenia od 1 grudnia. Zaostrzone limity w restauracjach, kościołach i na weselach

Od początku grudnia obostrzenia. Zakaz lotów, dłuższa kwarantanna, nowe limity

Od 1 grudnia zakaz lotów i wydłużona kwarantanna

 • Wprowadzony będzie zakaz lotów z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe; Obowiązuje od 30 listopada do 13 grudnia 
 • Osoby wracające z Republiki Botswany, Królestwa Eswatini, Lesotho, Republiki Mozambiku, Republiki Namibii, Republiki Południowej Afryki albo Republiki Zimbabwe nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni.
 • Osoby podróżujące z krajów spoza strefy Schengen będą objęte kwarantanną wydłużoną do 14 dni, z której jednak będą mogły być zwolnione na podstawie testu PCR wykonanego po upływie 8 dni od przekroczenia granicy.

Od 1 grudnia nowe limity w sklepach, galeriach, kinach i restauracjach

Od 1 grudnia zmienią się m.in. limity osób m.in. w restauracjach, obiektach sportowych, hotelach czy kościołach. Co istotne do limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione.

 • Kościoły, lokale gastronomiczne, hotele, kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodkach kultury, koncerty, widowiska cyrkowe, baseny i aquaparki – 50 proc. obłożenia (obecnie 75 proc. obłożenia)
 • Zgromadzenia, wesela, komunie, konsolacje, spotkania, dyskoteki – max. 100 osób (obecnie 150 osób).
 • Wydarzenia sportowe (poza obiektami sportowymi) – max. 250 osób (obecnie 500 osób).
 • Siłownie, kluby i centra fitness, hazard, muzea, galerie sztuki, targi, wystawy, kongresy, konferencje– 1 osoba na 15 m2 (obecnie 1 osoba na 10 m2)
 • Limit 1 osoba na 15 m kw. będzie obowiązywać w sklepach i galeriach handlowych (teraz jest 1 os. na 10 m kw.)

W rozporządzeniu covidowymi doprecyzowano również przepisy dotyczące kwarantanny. Obowiązku nie stosuje się - jak czytamy w dokumencie - wobec osoby, która zakończyła hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych, z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a także wobec osoby zaszczepionej, która ma paszport covidowy lub zaświadczenie o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19.

DO POBRANIA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum