Obowiązkowe testy na koronawirusa w zakładach pracy. Kraska podał szczegóły projektu

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Program 1 Polskiego Radia09 grudnia 2021 12:49

Jesteśmy logistycznie i finansowo przygotowani - mówił o wprowadzeniu powszechnego testowania niezaszczepionych pracowników wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Testy mają się odbywać raz, albo dwa razy w tygodniu.

Weryfikacja testów na koronawirusa w zakładach pracy. Kraska podał szczegóły projektu Fot. Shutterstock
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział kilka dni temu, że rząd umożliwi pracodawcom weryfikację testów na koronawirusa pracodawcom
  • Pierwotnie zakładano, że szef będzie mógł sprawdzić szczepienie i paszport covidowy, jednak projekt - wobec oporu części parlamentarzystów - zmodyfikowano
  • O szczegółach mówił w czwartek, 9 grudnia, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Programie 1 Polskiego Radia

Sprawdź: Kraska: w Polsce nie było zgonu z powodu podania szczepionki

Nowe obostrzenia. MZ: niższe limity, nauka zdalna, obowiązkowe szczepienia

Obowiązkowe testy na COVID-19. Nowe zasady od 15 grudnia

Testy na koronawirusa w zakładach pracy

O weryfikacji testów na koronawirusa w zakładach pracy mówił w czwartek, 9 grudnia, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w programie "Sygnały dnia" Polskiego Radia.

Kraska potwierdził, że testy będą na koszt państwa, czyli będą bezpłatne.

- To będzie uregulowane ustawą, nad którą pracujemy, myślę, że w najbliższych dniach ta ustawa znajdzie się w Sejmie - zapowiedział.

Od kiedy testowanie mogłoby wejdzie w życie? - To będzie zależało oczywiście od tego, kiedy wejdzie ta ustawa, ale jesteśmy do tego już logistycznie i finansowo przygotowani - zapewnił.

Wiceminister zdradził również szczegóły planowanych rozwiązań. Co wiadomo na pewno?

  • To będą szybkie testy antygenowe, które bardzo szybko pokazują, czy jesteśmy zakażeni COVID-19 czy też nie -zapowiedział
  • Jeżeli chodzi o częstość testowania, to tutaj jeszcze eksperci nie są zgodni, czy to będzie dwa razy czy raz w tygodniu. Czekamy na opinię ekspertów, jeśli chodzi o częstość testowania pracowników - odpowiedział Waldemar Kraska.
  • Chcemy, żeby to się odbywało w tych punktach testowania, których mamy w tej chwili bardzo dużo, więc myślę, że tutaj nie będzie żadnego problemu, aby taki test wykonać - dodał
  • Testy będą bezpłatne

Czytaj również: Obowiązek szczepień od 1 marca dla trzech grup zawodowych

Obostrzenia. Co i od kiedy wejdzie w życie? Nowe zasady i limity

Testy zamiast paszportów covidowych

O umożliwieniu pracodawcom weryfikowania testów na koronawirusa mówił minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej we wtorek, 7 grudnia. 

- Zamiast weryfikacji paszportów będziemy mieli właśnie taki kolejny krok w postaci testów, by spróbować zwiększyć bezpieczeństwo epidemiczne - tłumaczył szef resortu. I dodawał: Pracodawca będzie miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika, by budować bezpieczne stanowisko pracy.

Niedzielski dodał, że ma nadzieję iż "w ciągu tygodnia projekt skierowany na drogę formalną".

Czytaj więcej: Pracodawca będzie weryfikował nie szczepienia a testy na koronawirusa

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum