Ważna nowelizacja rozporządzenia MZ w sprawie COVID-19. Chodzi o szczepienia

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia22 października 2021 11:17

22 października skierowano do ogłoszenia rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie metody zapobiegania COVID-19. Dokument dotyczy szczepień. Rozporządzenie wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu.

Rozporządzenie MZ w sprawie zapobiegania COVID-19 skierowano do ogłoszenia Fot. PTWP
  • 22 października skierowano do ogłoszenia rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie metody zapobiegania COVID-19
  • Zmienione przepisy dotyczą szczepień osób, które były szczepione poza granicami Polski
  • Zgodnie z rozporządzeniem osoby te będą mogły kontynuować szczepienie  na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Rozporządzenie MZ w sprawie zapobiegania COVID-19. Dotyczy szczepień

22 października skierowano do ogłoszenia rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie metody zapobiegania COVID-19. 

W dokumencie pojawia się taki punkt: 

„1. Osoba, która najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyła 12. rok życia, niemająca udokumentowanego zakończonego szczepienia, a która została zaszczepiona przeciwko COVID-19 poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pierwszą dawką szczepionki dopuszczonej do obrotu w Unii Europejskiej lub szczepionką znajdującą się w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzonym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, może kontynuować szczepienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.”.  

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Czytaj również: Zasiłek chorobowy na kwarantannie i izolacji. Kto i na co może liczyć?

Paszport covidowy. Jak go dostać? Certyfikat COVID-19 jest obowiązkowy w wielu miejscach

Będzie łatwiej o paszport covidowy

- Celem projektowanej zmiany jest dopuszczenie kontynuacji szczepienia osób zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, również szczepionką znajdującą się w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.

- Zmiana wpłynie na poszerzenie możliwość uzyskania zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, rejestracji w krajowym systemie szczepień przeciwko COVID-19 i uzyskania unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID w przywołanych przypadkach – dodają autorzy projektu.

Jak wskazują „w wykazie zostaną zamieszczone szczepionki uznane w Rzeczypospolitej Polskiej spośród aktualnie uwzględnionych w przeglądzie szczepionek podawanych w państwach trzecich, w przypadku których większość państw Unii Europejskiej nie wprowadza ograniczeń w podróżowaniu”.

Sporządzany i publikowany wykaz będzie opierać się na informacjach dostarczonych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej na Komitecie ds. Bezpieczeństwa Zdrowia UE.

 Czytaj również: Zasiłek chorobowy obniżony i nowe zasady L4. Rewolucja w ZUS

Kod choroby na zwolnieniu lekarskim. Co na L4 widzi pracodawca?

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum