Niedzielski: nie będzie restrykcji przy tej liczbie zakażeń

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia27 września 2021 11:30

Minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się w poniedziałek, 27 września, do spekulacji na temat wprowadzenia obostrzeń. - Na październik przygotowaliśmy projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który przewiduje przedłużenie dotychczasowych restrykcji – powiedział.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas inauguracji kampanii #świętokrzyskieNIEhejtuje Fot. PAP/Piotr Polak
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się w poniedziałek, 27 września, do spekulacji na temat wprowadzenia nowych obostrzeń
  • - Przy tej liczbie zakażeń nie przewidujemy zmian w restrykcjach – powiedział
  • Dodał, że na październik przygotowany został projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który przewiduje przedłużenie dotychczasowych obostrzeń

Minister zdrowia o obostrzeniach

Minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek, 27 września, podczas inauguracji kampanii #świetokrzyskieNIEhejtuje" w Kielcach, odniósł się do spekulacji na temat wprowadzenia nowych obostrzeń w Polsce. 

Niedzielski przekazał, że w tej chwili nie są planowane nowe obostrzenia.

- W tej chwili, przy tej liczbie zakażeń, nie przewidujemy zmian restrykcji. Na październik przygotowaliśmy projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który przewiduje przedłużenie tych restrykcji, które mieliśmy w wakacje i we wrześniu  - powiedział minister zdrowia.

Czytaj również: Koronawirus. 27 września. Coraz więcej chorych z COVID-19 w szpitalach

Obostrzenia w Polsce? Rada Medyczna nie podjęła rozmów w tym temacie

Dodajmy, że w poniedziałek rano portal rmf24.pl poinformował, ze najbardziej możliwy scenariusz zaostrzenia restrykcji, to podział Polski na strefy czerwone, żółte i zielone, a wprowadzenie pierwszych obostrzeń jest możliwe jeszcze w tym tygodniu. Powodem miałoby być przekroczenie limitu tysiąca zakażeń dziennie.

Doniesienia skomentowała prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej.

- Od początku wiadomo, że jeśli istotnie wzrośnie liczba chorych hospitalizowanych, to w regionach, gdzie służba zdrowia będzie niewydolna, gdzie będzie brakowało miejsc w szpitalach i respiratorów, a dodatkowo mało osób jest zaszczepionych, będą wprowadzane lokalnie obostrzenia. Rada Medyczna na teraz jednak w ogóle o tym nie rozmawia - podkreśliła specjalistka od chorób zakaźnych wieku dziecięcego.

Sprawdź: Nowe obostrzenia w Polsce. Marczyńska: Rada Medyczna na razie nie rozmawia o obostrzeniach

Obostrzenia jeszcze w tym tygodniu? Są już takie spekulacje. Na początek restrykcje dla niezaszczepionych

Najpierw obostrzenia w miejscach zgromadzeń

W temacie obostrzeń wypowiadał się również w miniony piątek Waldemar Kraska.

- Jeżeli będzie taka deklaracja i takie zalecenie sanepidu, abyśmy wprowadzili obostrzenia na danym terenie, to będziemy je wprowadzać. To będę podobne obostrzenia jak w poprzednich falach - wskazał wiceminister

- Mamy przygotowany wariant, który będzie punktowo, prawdopodobnie lokalnie, powiatami takie obostrzenia wprowadzał. Ten wariant będzie uwzględniał dwie zmienne - ilość osób, które są zaszczepione na danym terenie, ale także wzrost nowych zakażeń - mówił na antenie Polsat News.

Kraska na pytanie o to, jakiego rodzaju obostrzenia będą wprowadzane w pierwszej kolejności, przekazał:

- Na pewno będziemy ograniczać duże miejsca zgromadzeń, ilość osób w komunikacji miejskiej, czy też w innych miejscach - dodał.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum