Narodowy Program Szczepień przeciwko SARS-CoV-2 to 31 milionów wyzwań - jak rząd zamierza im sprostać?

Autor: Katrzyna Gubała/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2020 14:18

Moment, w którym pierwsza Polka, Polak przystąpi do szczepień będzie momentem zwrotnym. Mamy zakontraktowanych ponad 60 mln dawek szczepionki od sześciu firm oraz 3 mld zł na proces szczepień - zapowiedział podczas konferencji we wtorek (15 grudnia) premier Mateusz Morawiecki, omawiając przyjętą we wtorek (15 grudnia) uchwałę Rady Ministrów o Narodowym Programie Szczepień przeciwko COVID-19.

Narodowym celem powinno być zaszczepienie jak największej liczby osób Fot. Twitter

Podczas wspólnego wystąpienia z ministrami Adamem Niedzielskim i Michałem Dworczykiem premier wskazał, że zagrożenie nie mija, a w wielu krajach wprowadzane są nowe restrykcje.

- U nas w ostatnich tygodniach sytuacja jest lepsza, ale nie ma co udawać, że wirus jest pokonany, że sytuacja jest na tyle dobra, żeby myśleć o zmianach. Każdego dnia ludzie umierają w szpitalach na Covid-19 - dodał Morawiecki.

Podkreślił, że narodowym celem powinno być zaszczepienie jak największej liczby osób. - Opierajmy się na nauce, badaniach i tym, co zalecają nam eksperci. Mamy stały kontakt z radą medyczną i tam głos jest jednorodny: musimy się zaszczepić jak najszybciej i jak największą część populacji. (…) Najskuteczniejsza szczepionka nie zadziała, jeśli przystąpi zbyt mało osób - zaznaczył premier.

Korzystajmy z oficjalnego dokumentu
Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień przeciwko SARS-CoV-2 poinformował, że Rada Ministrów przyjęła uchwałą we wtorek (15 grudnia) Narodowy Program Szczepień. Będzie on dostępny w sieci, m.in. na stronie kancelarii rządu od 15 grudnia.

- Jest to oficjalny rządowy dokument. Wszystkich namawiam do tego, żeby się z nim zapoznać, bo to kompendium wiedzy na temat szczepionki i procesu szczepień. W tym materiale znajdują się informacje zarówno na temat szczepionek jakie Polska kupiła, logistyki niezbędnej do tego, żeby szczepionki trafiły do nas i do punktów szczepień, organizacji punktów szczepień - wskazał Michał Dworczyk.

Podkreślił, że ten dokument jest wiarygodnym źródłem. Dodał, że pierwsza wersja dokumentu została przedstawiona 8 grudnia. Od tego czasu przeprowadzone zostały liczne konsultacje.

- Skorzystaliśmy z ponad 2 tysięcy opinii, które napłynęły do kancelarii premiera. Część z nich znalazła w ostatecznej wersji dokumentu - zapewnił Dworczyk.

Wskazał na dwie ważne kwestie, które zostały ujęte w wersji przyjętej przez rząd.

- Pierwsza to szersze zaangażowanie jednostek samorządu terytorialnego (…) zarówno w sferze informacyjnej, promocyjnej, jak i w zakresie dowozu osób z ograniczoną mobilnością do punktów szczepień. Tu jednostki samorządu terytorialnego i straż pożarna będą odgrywały ważną rolę. Druga kwestia to fundusz kompensacyjny dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne. Ten temat znalazł się w bardzo dużej liczbie postulatów. Przychyliliśmy się do tych głosów, umieszczając to rozwiązanie w narodowej strategii szczepień - podał pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień przeciw SARS-CoV-2.

Michał Dworczyk dodał, że ostatecznie etapy przeprowadzania Narodowego Programu Szczepień uległy pewnej modyfikacji.

- W etapie 0 znaleźli się wszyscy pracownicy ochrony zdrowia - nie tylko personel medyczny pracujący w szpitalach i przychodniach, ale i salowe, administracja, wszyscy pracownicy ochrony zdrowia. Ta grupa zostanie zaszczepiona jako pierwsza, szczepienia będą się odbywały w 500 szpitalach węzłowych. Potem etap I, w którym znalazło się kilka grup osób: seniorzy powyżej 60. roku życia, pensjonariusze DPS i ZOL - kolejność od najstarszych, co 5 lat, następnie służby mundurowe oraz - dodani do I etapu w ramach konsultacji - nauczyciele - wymienił pełnomocnik.

Pierwsze szczepionki jeszcze w tym roku, infolinia od jutra
Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że pierwsze dawki szczepionki pojawią się w Polsce być może nawet w tym roku.

- Trzeba się cieszyć z tego przyspieszenia. Ono jest dla nas wyzwaniem, ale jesteśmy przygotowani. Kluczowe jest przekonanie wszystkich do tego, żeby się szczepić. To nie jest pojedyncze wyzwanie, to jest 31 milionów wyzwań, bo tyle mamy dorosłych osób w Polsce. (…) Każdy przekonany Polak będzie krokiem do tego, żebyśmy poczuli się bezpiecznie i osiągnęli populacyjną odporność na wirusa - mówił szef MZ.

Zaznaczył, że z epidemią nie wygra sam rząd. - To jest wspólne przedsięwzięcie. Zwracam się z prośbą o to, żeby każdy kto jest przekonany do szczepień przekonywał do tego osoby ze swojego otoczenia. Bądźmy wszyscy ambasadorami szczepień, bądźmy nimi w oparciu o rzetelną wiedzę, o dowody naukowe i obiektywne badania - te wszystkie informacje dostarczymy w naszych serwisach internetowych oraz poprzez infolinię, która będzie dostępna od jutra (16 grudnia) pod numerem 989 - poinformował Niedzielski.

W pierwszym etapie działania infolinii będzie to ogólna informacja, a ''po 15 stycznia będzie się już można umawiać na konkretne terminy''.

Wskazał, że inne kraje wprowadzają rozwiązania w postaci dolegliwych, całkowitych lockdownów - trzecia fala jest realnym ryzykiem, również dla Polski.

- Liczba zakażeń stabilizuje się w okolicy 10 tys. dziennie - to bardzo do i prowadzi to do presji na system opieki zdrowotnej, ale i do zgonów. Dlatego musimy być bardzo ostrożni. Patrząc na poziom zachorowań, na którym się znajdujemy, trudno byłoby dopuścić do sytuacji, kiedy trzecia fala rozpoczyna się z poziomu 10 tysięcy zakażeń - zaznaczył Niedzielski.

Przypomniał, że druga fala zaczęła się na poziomie 1 tys. zachorowań, a skończyła 28 tysiącach.

- Będę rekomendował, żebyśmy przez ten okres, który zbliża się - święta, sylwester, ferie - zostali w domu, żeby środki zaradcze były obowiązujące i żebyśmy nie odpuścili dyscypliny. Nasza przyszłość znajduje się w fiolce ze szczepionką. Nie możemy dopuścić do tego, żeby szczepienia odbywały się w warunkach eskalacji zakażeń, bo trudno będzie zorganizować wydajny proces szczepień - apelował minister zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum