×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nadmiarowych dostaw szczepionek nie będzie. Państwa członkowie UE porozumiały się z Pfizerem

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe26 maja 2023 13:20

Dziś Komisja Europejska, działając wraz z państwami członkowskimi UE i w ich imieniu za pośrednictwem Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na Kryzysy Zdrowia (HERA) oraz twórcy szczepionek BioNTech-Pfizer, osiągnęli porozumienie w celu lepszego uwzględnienia oceny zmieniających się potrzeb państw członkowskich w zakresie szczepionek przeciw CCOVID-19.

Nadmiarowych dostaw szczepionek nie będzie. Państwa członkowie UE porozumiały się z Pfizerem
Unijna komisarz Stella Kyriakides. Fot. EPA/OLIVIER MATTHYS Dostawca: PAP/EPA.
  • Zmiana istniejącej umowy na dostawę szczepionek uwzględnia poprawę sytuacji epidemiologicznej
  • Jednocześnie dalej zapewnia dostępu do najnowszej dostępnej wersji szczepionki w przypadku pojawienia się w przyszłości budzących obawy wariantów COVID-19
  • Poprawka została osiągnięta po negocjacjach między twórcami szczepionek, państwami członkowskimi i Komisją

Porozumienie osiągnięte. Dosatwy szczepionek dostosowane do potrzeb

- Z wielkim zadowoleniem przyjmuję porozumienie osiągnięte z naszymi państwami członkowskimi i w ich imieniu z firmą BioNTech-Pfizer w sprawie dostosowania podaży szczepionki przeciwko COVID-19 w celu zaspokojenia zmieniających się potrzeb. Pandemię opanowaliśmy głównie dzięki naszym szczepionkom i szczepieniom. I chociaż COVID-19 nie jest już globalnym zagrożeniem zdrowotnym, pozostaje zagrożeniem, które prawdopodobnie pozostanie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy byli przygotowani na nadchodzące lata. Stella Kyriakides, unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Ogłoszona dzisiaj umowa zapewniła następujące dostosowania do istniejącej umowy:

  • zmniejszenie ilości dawek zakupionych przez państwa członkowskie w ramach umowy. Po uiszczeniu opłaty pierwotnie zakontraktowane dawki zostaną zamienione na zamówienia opcjonalne;
  • wydłużenie okresu, w którym państwa członkowskie będą mogły odbierać dostawy szczepionek – do 4 lat od teraz;
  • możliwość utrzymania dostępu do dodatkowych dawek do pierwotnej zakontraktowanej ilości do końca trwania umowy na potrzeby w przypadku wzrostu zachorowań i pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej;
  • ciągły dostęp do szczepionek dostosowanych do nowych wariantów, gdy tylko uzyskają zezwolenie organów regulacyjnych.

Poprawka została osiągnięta po negocjacjach między twórcami szczepionek, państwami członkowskimi i Komisją w celu lepszego dostosowania do strategii dotyczących szczepionek i zmieniających się potrzeb w zakresie zdrowia publicznego w państwach członkowskich.

Inwestycje UE  w światową produkcję szczepionek

Przypomnijmy: od 2020 r. i zgodnie z unijną strategią dotyczącą szczepionek Unia Europejska dużo inwestowała w światową produkcję szczepionek przeciwko COVID-19. 

Kluczowe było posiadanie szczepionek tak wcześnie, jak to możliwe i na potrzebną skalę, co wymagało znacznych inwestycji, zanim będzie wiadomo, czy którakolwiek z tych szczepionek okaże się skuteczna.

Realizacja unijnej strategii w sprawie szczepionek przekroczyła wszelkie oczekiwania: państwa członkowskie UE miały dostęp do bezpiecznych i skutecznych szczepionek z szerokiego portfolio różnych technologii i na potrzebną skalę.

Ponadto duża liczba tych szczepionek została wykorzystana w globalnych wysiłkach na rzecz walki z pandemią . Państwa członkowskie podzieliły się 526 milionami dawek, z czego około 494,4 miliona zostało już dostarczonych do krajów otrzymujących.

Jednocześnie państwa członkowskie muszą nadal zapewniać strategiczne zapasy szczepionek, których potrzebują do ochrony wrażliwych części ich populacji i radzenia sobie z potencjalną ewolucją epidemiologiczną wirusa COVID-19.

Komisja, państwa członkowskie i BioNTech-Pfizer podpisały wcześniej aneksy do umowy, które dostosowały harmonogramy dostaw do potrzeb państw członkowskich oraz utworzyły centralny magazyn zwiększający pojemność magazynową dla państw członkowskich.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum