Nadmiarowych dostaw szczepionek nie będzie. Państwa członkowie UE porozumiały się z Pfizerem
Dziś Komisja Europejska, działając wraz z państwami członkowskimi UE i w ich imieniu za pośrednictwem Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na Kryzysy Zdrowia (HERA) oraz twórcy szczepionek BioNTech-Pfizer, osiągnęli porozumienie w celu lepszego uwzględnienia oceny zmieniających się potrzeb państw członkowskich w zakresie szczepionek przeciw CCOVID-19.

- Zmiana istniejącej umowy na dostawę szczepionek uwzględnia poprawę sytuacji epidemiologicznej
- Jednocześnie dalej zapewnia dostępu do najnowszej dostępnej wersji szczepionki w przypadku pojawienia się w przyszłości budzących obawy wariantów COVID-19
- Poprawka została osiągnięta po negocjacjach między twórcami szczepionek, państwami członkowskimi i Komisją
Porozumienie osiągnięte. Dosatwy szczepionek dostosowane do potrzeb
- Z wielkim zadowoleniem przyjmuję porozumienie osiągnięte z naszymi państwami członkowskimi i w ich imieniu z firmą BioNTech-Pfizer w sprawie dostosowania podaży szczepionki przeciwko COVID-19 w celu zaspokojenia zmieniających się potrzeb. Pandemię opanowaliśmy głównie dzięki naszym szczepionkom i szczepieniom. I chociaż COVID-19 nie jest już globalnym zagrożeniem zdrowotnym, pozostaje zagrożeniem, które prawdopodobnie pozostanie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy byli przygotowani na nadchodzące lata. Stella Kyriakides, unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.
Ogłoszona dzisiaj umowa zapewniła następujące dostosowania do istniejącej umowy:
- zmniejszenie ilości dawek zakupionych przez państwa członkowskie w ramach umowy. Po uiszczeniu opłaty pierwotnie zakontraktowane dawki zostaną zamienione na zamówienia opcjonalne;
- wydłużenie okresu, w którym państwa członkowskie będą mogły odbierać dostawy szczepionek – do 4 lat od teraz;
- możliwość utrzymania dostępu do dodatkowych dawek do pierwotnej zakontraktowanej ilości do końca trwania umowy na potrzeby w przypadku wzrostu zachorowań i pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej;
- ciągły dostęp do szczepionek dostosowanych do nowych wariantów, gdy tylko uzyskają zezwolenie organów regulacyjnych.
Poprawka została osiągnięta po negocjacjach między twórcami szczepionek, państwami członkowskimi i Komisją w celu lepszego dostosowania do strategii dotyczących szczepionek i zmieniających się potrzeb w zakresie zdrowia publicznego w państwach członkowskich.
Inwestycje UE w światową produkcję szczepionek
Przypomnijmy: od 2020 r. i zgodnie z unijną strategią dotyczącą szczepionek Unia Europejska dużo inwestowała w światową produkcję szczepionek przeciwko COVID-19.
Kluczowe było posiadanie szczepionek tak wcześnie, jak to możliwe i na potrzebną skalę, co wymagało znacznych inwestycji, zanim będzie wiadomo, czy którakolwiek z tych szczepionek okaże się skuteczna.
Realizacja unijnej strategii w sprawie szczepionek przekroczyła wszelkie oczekiwania: państwa członkowskie UE miały dostęp do bezpiecznych i skutecznych szczepionek z szerokiego portfolio różnych technologii i na potrzebną skalę.
Ponadto duża liczba tych szczepionek została wykorzystana w globalnych wysiłkach na rzecz walki z pandemią . Państwa członkowskie podzieliły się 526 milionami dawek, z czego około 494,4 miliona zostało już dostarczonych do krajów otrzymujących.
Jednocześnie państwa członkowskie muszą nadal zapewniać strategiczne zapasy szczepionek, których potrzebują do ochrony wrażliwych części ich populacji i radzenia sobie z potencjalną ewolucją epidemiologiczną wirusa COVID-19.
Komisja, państwa członkowskie i BioNTech-Pfizer podpisały wcześniej aneksy do umowy, które dostosowały harmonogramy dostaw do potrzeb państw członkowskich oraz utworzyły centralny magazyn zwiększający pojemność magazynową dla państw członkowskich.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)