MZ o rozmowach z medykami. Andrusiewicz: jesteśmy w stanie się porozumieć

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP28 września 2021 08:04

Dziś, 28 września, odbędzie się trzecie spotkanie medyków z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia. - Przy racjonalnym podejściu jesteśmy w stanie się porozumieć - stwierdził rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia ma nadzieję na porozumienie z medykami. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
  • We wtorek (28 września) w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbędzie się trzecie spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia
  • Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że część postulatów Komitetu została skierowana do dalszych konsultacji prawniczych
  • Andrusiewicz przyznał także, że nakłady na zdrowie muszą rosnąć. - Państwo z komitetu mówią o perspektywie wzrostu w cztery miesiące, a my w ciągu kilku lat

Trzecie spotkanie protestujących medyków z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia

- Przedstawiliśmy komitetowi protestacyjnemu wyjaśnienia i analizy w zakresie postulatów finansowych. Część materii skierowaliśmy do wzajemnych konsultacji naszych prawników, część jak choćby urlop po 15 latach pracy jest konsultowany z właściwymi instytucjami państwa m.in. ministerstwem rodziny i polityki społecznej - przekazał PAP rzecznik MZ pytany o wtorkowe rozmowy.

- W zakresie postulatów finansowych określiliśmy próg naszych możliwości przy wzroście wynagrodzenia. Daliśmy komitetowi do wyboru różne warianty tego wzrostu biorąc pod uwagę ustawę 7 proc PKB na zdrowie - dodał.

Andrusiewicz zaznaczył, że wszyscy są zgodni w stu procentach, co do tego, że nakłady na zdrowie muszą rosnąć.

- My dodatkowo zapewniamy, że będą rosły. Zgadzamy się nawet, co do kwoty 100 mld zł. Tylko Państwo z komitetu mówią o perspektywie wzrostu w cztery miesiące, a my w ciągu kilku lat. Przy racjonalnym podejściu jesteśmy w stanie się porozumieć i na to liczymy - zaznaczył.

Czytaj: 28 września trzecie spotkanie medyków z wiceministrem Bromberem. Będzie przełom?

Komitet walczy o spełnienie postulatów

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów.

Komitet postuluje także m.in. zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

Według resortu zdrowia łączny koszty realizacji postulatów komitetu protestacyjnego byłyby ogromne. Kierownictwo MZ zaznacza, że realizacja postulatów płacowych protestujących medyków jest nie do udźwignięcia w przyszłorocznym budżecie, zapewnia jednocześnie o woli rozmowy o wynagrodzeniach i ścieżce ich wzrostu. 

Czytaj: Bromber po spotkaniu z medykami: straszenie zaostrzeniem protestu to nie jest dobra droga

Krystyna Ptok: Jakość przygotowania przedstawicieli MZ do rozmów pozostawia wiele do życzenia

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum