Koronawirus. Kwarantanna w październiku 2021. Jakie zasady obowiązują?

Autor: JKB • Źródło: pacjent.gov.pl, gov.pl, Rynek Zdrowia16 października 2021 16:00

16 października. Koronawirus i kwarantanna. Te zasady w obliczu czwartej fali pandemii trzeba znać. Ile trwa kwarantanna, kto na nią kieruje i jak wygląda skierowanie?

Test na koronawirusa. Jak wygląda kwarantanna w 2021 roku? Fot. AdobeStock
 • Koronawirus. Kwarantanna w październiku 2021. Ile trwa kwarantanna, kto na nią kieruje i jak wygląda skierowanie
 • Obecnie kwarantanna trwa 10 dni. Jednak skrócenie albo ewentualne wydłużenie kwarantanny pozostaje w gestii służb sanitarno-epidemiologicznych
 • Kwarantanna rozpoczyna się m.in. po ostatnim dniu narażenia/styczności ze źródłem zakażenia albo od dnia, w którym lekarz POZ skieruje pacjenta na test w kierunku koronawirusa
 • Kwarantannę odbywa się w miejscu zamieszkania. Jeśli nie ma takiej możliwości, służby sanitarno-epidemiologiczne mogą skierować pacjenta do wyznaczonego ośrodka (izolatorium)

Kwarantanna w Polsce. Ile trwa obecnie i kto ją nakłada?

Obecnie kwarantanna trwa dokładnie 10 dni, czas ten ujednolicono zarówno dla osób, które powróciły do kraju, jak również w przypadku, gdy pacjent miał kontakt z potencjalnym źródłem zakażenia. Na kwarantannę kieruje inspekcja sanitarna i to od niej zależy, czy może ona zostać skrócona czy też nie.

Czytaj koniecznie: Czy rząd zamknie cmentarze na 1 listopada? Niedzielski zdradził ostateczną decyzję

Sprawdź: Zasiłek chorobowy na kwarantannie i izolacji. Kto i na co może liczyć?

Rewolucja ZUS. Niższy zasiłek chorobowy i L4 po nowemu

Koronawirus. Kwarantanna - zasady:

 • w przypadku kwarantanny wjazdowej po powrocie do kraju trwa ona 10 dni, licząc od następnego dnia od przyjazdu (z tego obowiązku mogą zostać zwolnione m.in. osoby zaszczepione);
 • z uwagi na ryzyko zakażenia koronawirusem (kontakcie z osobą chorą), kwarantanna trwa 10 dni, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia/styczności ze źródłem zakażenia – służby sanitarne decydują o skróceniu albo wydłużeniu kwarantanny;
 • kwarantanna trwa 10 dni od dnia skierowania przez lekarza POZ na test w kierunku koronawirusa, aż do chwili otrzymania wyniku testu. Wynik negatywny automatycznie kończy kwarantannę, a pozytywny prowadzi do skierowania na izolację;
 • osoby współzamieszkujące z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 (pozytywny wynik testu) mają obowiązek poddania się kwarantannie od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu do 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej;
 • osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie;
 • obowiązkowa kwarantanna nie jest wymagana od osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 oraz osób, które były poddane izolacji w warunkach domowych, izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (do 6 miesięcy wstecz).

Obecnie również nie przeprowadza się testów u osób bez objawów przebywających na kwarantannie.

Czytaj: Fałszywe SMS-y o kwarantannie. To oszustwo. Pod żadnym pozorem nie klikaj

Sprawdź: Nowe obostrzenia covidowe. Jest projekt rozporządzenia. Ważne zmiany LISTA

Sprawdzanie szczepień na COVID-19 w pracy. Przepisy są gotowe. Kiedy zaczną obowiązywać?

Kwarantanna w Polsce. Czym jest izolacja domowa i ile trwa?

Izolacja to nic innego jak odosobnienie osoby z dodatnim wynikiem testu. Trafia się na nią automatycznie po otrzymaniu pozytywnego wyniku, a na izolację kieruje lekarz POZ. Siódmego dnia izolacji domowej pacjent otrzyma SMS na swój telefon – będzie dotyczył on kontaktu z lekarzem. Pomiędzy 8 na 10 dniem powinno dojść do teleporady i w zależności od stanu zdrowia, lekarz zdecyduje, ile potrwa izolacja.

W przypadku, gdy lekarz POZ nie zdecyduje inaczej izolacja domowa trwa:

 • u osób z objawami COVID-19 – po 3 dniach od ustąpienia objawów, lecz nie krócej niż 13 dni od wystąpienia objawów;
 • u osób bezobjawowych – po 10 dniach od uzyskania wyniku dodatniego.

Czytaj: Nowe zasady kwarantanny po powrocie do Polski. To trzeba wiedzieć przed wyjazdem na wakacje

Kwarantanna. Jak sprawdzić czy jestem na kwarantannie?

Wszystkie informacje odnośnie kwarantanny są przetwarzane elektronicznie, od momentu skierowania na nią pacjenta. Wszystkie konieczne i potrzebne informacje można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta. ZUS poinformuje pracodawcę o zwolnieniu lekarskim, jakie otrzymał pracownik z powodu kwarantanny albo izolacji.

Informacja o kwarantannie nie zniknie po jej zakończeniu na IKP. Komunikat będzie stale widoczny, chyba że zastąpi ją nowy alert o konieczności odbycia kwarantanny czy izolacji. To sprawia, że można w każdej chwili pobrać stosowny dokument z elektronicznym podpisem potwierdzającym kwarantannę.

Równie dobrym pomysłem na sprawdzenie skierowania na kwarantannę jest kontakt z powiatową inspekcją sanitarną albo zakładka na platformie PUE ZUS "Kwarantanna, izolacja domowa".

Informacje o kwarantannie sprawdzimy:

 • na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP);
 • na Platformie PUE ZUS w zakładce "Kwarantanna, izolacja domowa";
 • po telefonicznym kontakcie z powiatową inspekcją sanitarną.

Aplikacja "Kwarantanna domowa". Co to jest?

"Kwarantanna domowa" to aplikacja na telefon, która usprawnia i ułatwia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w domowych warunkach. Program przede wszystkim umożliwia potwierdzenie miejsca odbywania kwarantanny, ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta (nie jest to porada medyczna), a także pozwala na ewentualny kontakt z psychologiem czy pracownikiem socjalnym.

Czytaj: Paszport covidowy. Jak go dostać? Certyfikat COVID-19 jest obowiązkowy w wielu miejscach

EKUZ. Jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego? NFZ wprowadza ważne zmiany

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum