Firmy z branży opieki domowej organizują się. Powstało nowe stowarzyszenie

Autor: oprac. MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, mat. prasowy PSOD18 listopada 2022 07:45

Choć do 2050 roku seniorzy będą stanowili już około 40 proc. Polaków, to zaledwie 6,7 proc. wydatków na ochronę zdrowia przeznaczanych jest na opiekę długoterminową. Potrzebne są zmiany systemowe w obszarze opieki domowej. - Nasze firmy opiekuńcze działają w wielu krajach i znają obowiązujące tam rozwiązania. Wiele z tych rozwiązań moglibyśmy przenieść na grunt polski - przekonują działacze nowo powstałego Polskiego Stowarzyszenia Opieki Domowej.

Firmy z branży opieki domowej organizują się. Powstało nowe stowarzyszenie
Polskie społeczeństwo starzeje się i do 2050 roku seniorzy będą stanowili już około 40 proc. ogółu Polaków (dane GUS) Fot. Shuttertock
  • Rodzime firmy z branży opieki domowej zrzeszyły się w Polskie Stowarzyszenie Opieki Domowej (PSOD)
  • To głównie małe i średnie przedsiębiorstwa rodzinne, które mają bogate doświadczenie na rynku europejskim
  • - Większość pacjentów obsługują poza granicami kraju, gdyż nad Wisłą brakuje odpowiednich rozwiązań systemowych i wsparcia ze strony państwa - przyznają działacze organizacji
  • Jak tłumaczy Tomasz Piłat, przewodniczący PSOD, organizacji zależy przede wszystkim na tym, aby zapewnić polskim opiekunom dobrze płatną pracę w rodzimych firmach, żeby nie przejęli ich zagraniczni konkurenci.
  • - W międzyczasie chcemy stworzyć warunki, by ich coraz większa liczba mogła pracować na rzecz polskich pacjentów. Jeśli nie będziemy szybko działać polskie firmy zaczną upadać, a personel opiekuńczy wyemigruje - obawia się

Polskie firmy z branży opieki domowej zrzeszyły się. Powstało nowe stowarzyszenie 

Swoją działalność zainaugurowało Polskie Stowarzyszenie Opieki Domowej, którego misją jest wsparcie rozwoju długoterminowej opieki domowej w Polsce i Unii Europejskiej.

PSOD zrzesza polskich usługodawców, głównie małe i średnie firmy rodzinne, które wyróżniają się na rynku europejskim – zarówno skalą, jak i jakością usług.

Działalność za granicą staje się jednak coraz trudniejsza przez liczne ograniczenia i restrykcje w prawie europejskim, które powodują, że rodzime firmy przegrywają konkurencję z szarą sferą. Dlatego PSOD, jak przekonują jego działacze, zamierza walczyć o prawa rzetelnych usługodawców i w ten sposób przyczynić się do rozwoju opieki domowej, na czym skorzystać mieliby również pacjenci i personel opiekuńczy.

Polskie firmy z branży opieki domowej są aktualnie największym eksporterem tego typu usług w UE. Co roku dokonują około 75 tys. delegowań opiekunek i opiekunów do innych krajów. Specjaliści ci pracują w tysiącach domów w Niemczech, a także w Hiszpanii czy Szwajcarii.

Mimo teoretycznie wspólnego unijnego rynku usług, walczą z wyzwaniami natury prawnej wynikającymi z niespójnych regulacji lub ich całkowitego braku. Z kolei w kraju nie mogą liczyć na rozwój, gdyż Polaków zwyczajnie nie stać na legalną opiekę domową, więc rodziny same opiekują się swoimi seniorami lub zatrudniają na czarno opiekunów ze wschodu.

- Naszym zadaniem jest zapewnić polskim opiekunom dobrze płatną pracę w rodzimych firmach, żeby nie przejęli ich zagraniczni konkurenci. W międzyczasie chcemy stworzyć warunki, by ich coraz większa liczba mogła pracować na rzecz polskich pacjentów. Jeśli nie będziemy szybko działać polskie firmy zaczną upadać, a personel opiekuńczy wyemigruje - obawia się Tomasz Piłat, przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Opieki Domowej.

Nie mamy polityki rozwoju opieki domowej

Obecnie, tylko w nielicznych państwach Unii Europejskiej długoterminowa opieka domowa jest elementem systemu opieki zdrowotnej i w całości jest finansowana ze środków publicznych. Niektóre państwa, na przykład Austria i Dania, częściowo je refundują. W Polsce, zdaniem działaczy stowarzyszenia, nie ma żadnej polityki w tym zakresie.

Choć polskie społeczeństwo starzeje się i do 2050 roku osoby starsze i w podeszłym wieku będą stanowiły już około 40 proc. jego ogółu (dane GUS), to zaledwie 6,7 proc. wydatków na ochronę zdrowia przeznaczanych jest na opiekę długoterminową.

To plasuje nasz kraj na jednym z najniższych miejsc w OECD. Kolejnym wyzwaniem staje się wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowany personel.

Za 10 lat nie będzie komu opiekować się seniorami. Brakuje opiekunów i pielęgniarek

CSIOZ szacuje, że w Polsce brakuje co najmniej 20 tys. opiekunów osób starszych. Sytuacja pogarsza się także w kadrze pielęgniarskiej, gdzie już teraz co czwarta pielęgniarka jest w wieku powyżej 65 lat.

Jak wylicza PSOD, do 2030 roku będzie brakować ponad 68 tys. osób, przygotowanych do świadczenia opieki pielęgniarskiej .

- Nasze firmy opiekuńcze działają w wielu krajach i znają obowiązujące tam rozwiązania. Wiele z tych rozwiązań moglibyśmy przenieść na grunt polski - przekonuje Piłat.

Zdaniem Piłata dlatego właśnie organizacja firm była potrzebna. Będzie gromadziła wiedzę w tym zakresie i dzieliła się nią z opinią publiczną oraz właściwymi instytucjami państwa.

- Naszym zadaniem jest promowanie dobrych praktyk i wskazywanie możliwych kierunków działania. Chcemy również walczyć ze zjawiskami, które negatywnie wpływają na reputację i wizerunek polskiej opieki w Unii Europejskiej. Największym wyzwaniem jest aktualnie szara strefa, ale również dezinformacja - dodaje.

Polskie Stowarzyszenie Opieki Domowej (PSOD) jest związkiem pracodawców świadczących usługi w zakresie długoterminowej opieki domowej dla osób niesamodzielnych. Organizacja reprezentuje obecnie 16 usługodawców zatrudniających w sumie 6 500 opiekunów, jednak już w 2023 planuje podwoić liczbę członków.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum