Dymisja ministra zdrowia? Rzecznik PiS: humbug medialny

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP17 stycznia 2022 09:49

Czy przyszłość ministra zdrowia jest zagrożona? Zdaniem Jana Marii Jackowskiego "w środowisku PiS dojrzewa przekonanie, że minister Niedzielski nie sprawdza się na swojej funkcji". Do słów senatora PiS odniósł się wicerzecznik partii Radosław Fogiel.

Dymisja ministra zdrowia? Rzecznik PiS: humbug medialny
Czy będzie dymisja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego? Fot. PAP/Leszek Szymański
  • Senator PiS Jan Maria Jackowski w wywiadzie dla Super Expressu przyznał, że w środowisku partii rządzącej narasta przekonanie, że minister zdrowia Adam Niedzielski nie sprawdza się na swojej funkcji
  • Do słów senatora odniósł się wicerzecznik PiS Radosław Fogiel nazywając je humbugami medialnymi
  • Czy w najbliższym czasie należy się spodziewać dymisji szefa resort zdrowia?

Czy dojdzie do dymisji ministra zdrowia? Politycy PiS podzieleni ws. Niedzielskiego

W TVN24 Radosław Fogiel kilkukrotnie przecząco odpowiadał na pytania o ewentualną dymisję szefa MZ Adama Niedzielskiego.

Na uwagę, że zdaniem senatora PiS Jana Marii Jackowskiego "w środowisku PiS dojrzewa przekonanie, że minister Niedzielski nie sprawdza się na swojej funkcji, a Rada Medyczna powinna być wymieniona", Fogiel odparł: "Nie wiem skąd takie informacje ma pan senator Jackowski".

Ocenił przy tym, że senator Jackowski od pewnego czasu "znajduje dużą przyjemność w różnieniu się od wspomnianego środowiska Prawa i Sprawiedliwości". - To jest jego opinia - zaznaczył.

Po uwadze, że także z ostatnich publicznych wypowiedzi posłanki Anny Marii Siarkowskiej (PiS) oraz posła Janusza Kowalskiego (Solidarna Polska) wynika, że ci członkowie klubu PiS "najwyraźniej podzielają" krytyczne opinie senatora Jackowskiego o ministrze Niedzielskim, Fogiel przyznał, że nie wie, "jaka jest ich opinia na temat pana ministra Niedzielskiego".

- To, że w ramach większości parlamentarnej jest pewne spektrum opinii, czy rozmaite oceny co do działalności ministrów, to nie jest niczym nadzwyczajnym - przekonywał.

"Dymisji Adama Niedzielskiego nie będzie"

Wicerzecznik PiS zwrócił uwagę, że "byłoby gorzej", gdyby różnic opinii w jego środowisku nie było. Jednocześnie zapewnił, że urzędujący ministrowie mogą być pewni wsparcia ze strony większości parlamentarnej.

- W Zjednoczonej Prawicy nie brakuje miejsca na dyskusję, nie brakuje miejsca na wymianę poglądów, ale każdy minister rządu jest pewien wsparcia większości sejmowej, jest pewien tego, że w przypadku ataków opozycji zostanie przez większość sejmową obroniony - oświadczył.

Jak dodał, "dopóki misja któregokolwiek ministra się nie skończy, dopóki nie postanowi o tym pan premier, to każdy będzie swoją funkcję pełnił".

Dopytywany, czy z jego wiedzy wynika, iż "dymisji Adama Niedzielskiego nie będzie", polityk zaznaczył, że należałoby sprecyzować pytanie o horyzont czasowy. Gdy termin ten został w pytaniu zawężony do "najbliższych tygodni i miesięcy", Fogiel zapewnił, że "nie ma takich planów, pan Niedzielski pracuje".

Pytany, czy nie ma też planów dymisji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, poseł odpowiedział twierdząco. "Też nie ma. Od razu uprzedzę, że nie ma też planów dymisji i zmiany premiera (Mateusza Morawieckiego)". Doniesienia i spekulacje na takie tematu Fogiel nazwał "humbugami medialnymi".

17 stycznia decyzje odnośnie dalszego funkcjonowania Rady Medycznej

W piątek trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej do spraw COVID-19 przy premierze zrezygnowało z doradzania rządowi w sprawie epidemii. W oświadczeniu napisali m.in., że decyzja zapadła z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".

Centrum Informacyjne Rządu podało, że w związku z decyzją części członków Rady Medycznej, formuła doradcza tego gremium zostanie zmieniona, a zadanie wypracowania nowej formuły premier powierzył ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu.

W sobotę rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz był pytany, jak będzie wyglądała dalsza współpraca z ekspertami z Rady Medycznej. W odpowiedzi Kraska zapowiedział na poniedziałek posiedzenie sztabu kryzysowego i kierownictwa w Ministerstwie Zdrowia. - Będą zapadały decyzje - dodał.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum