Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2018 12:26

- Debata o kierunkach zmian w ochronie zdrowia, którą rozpoczynamy w środę, 18 kwietnia, jest dosyć szczególna. Zdrowie, to ten sektor, który zawsze był i będzie priorytetem w Polsce oraz w wielu innych krajach europejskich - podkreślił otwierając ogólnonarodową debatę "Wspólnie dla zdrowia" minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Podczas spotkania społecznej Rady Programowej debaty "Wspólnie dla zdrowia"; FOT. MZ/Twitter

Minister przypomniał, że w Polsce odbyło się wiele już debat o zdrowiu, jednak zainaugurowana w środę ogólnonarodowa debata "Wspólnie dla zdrowia" - w jego ocenie - jest wyjątkowa, ponieważ wiąże się z bezprecedensowym wzrostem nakładów na ochronę zdrowia.

Do systemu trafią większe pieniądze
- Wzrost, o którym mowa, do 6 proc. PKB w ciągu najbliższych pięciu lat, jest czymś, czego nie było w Polsce . Mało tego, takiego tempa nakładów na ochronę zdrowia nie było dotąd nigdzie w w Europie  - zaznaczył Szumowski.

- Zmiany w służbie zdrowia dotyczą nas wszystkich, to nasza wspólna troska i odpowiedzialność, dlatego rzad zdecydował, że na ochronę zdrowia przeznaczy znacznie więcej pieniędzy niż było to dotychczas - dodał. Minister przypomniał również, że w latach 2018-2024, zgodnie z "ustawą 6 proc." planuje się przekazanie na zdrowie ponad 830 miliardów złotych. Dla porównania, w latach 2008-2014 publiczne wydatki na zdrowie wyniosły 465 miliardów złotych.

Czytaj także: Rusza debata o ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?

- Chcemy, aby te pieniądze, które trafią do systemu, były dobrze i efektywnie wydane, i aby poprawiły stan zdrowia oraz komfort całego społeczeństwa - podkreślił Szumowski. Zaznaczył również, że ten wzrost nakładów jest tak istotny, że resort zdrowia nie powinien o ich wydatkowaniu decydować sam.

- Musimy rozmawiać ze wszystkimi interesariuszami rynku zdrowia. Właśnie dlatego, aby spełnić te wszystkie przesłanki, zdecydowałem się zaprosić do dialogu zarówno pacjentów, jak też pracodawców, lekarzy, pielęgniarki i przedstawicieli innych zawodów medycznych, samorządy, wyższe uczelnie i ekspertów - wyjaśnił Łukasz Szumowski.

Potrzeba mądrej strategii rozwoju
Minister zdrowia podkreślił także, że liczy na to, iż dzięki ogólnonarodowej debacie, uda się wypracować strategię odpowiedzialnego rozwoju dla polskiej ochrony zdrowia.

- Chciałbym, żeby na koniec tej debaty zarysował się plan nie 4, 6 - letni ale 10-letni, aby znalazły się tam cele oraz harmonogram dojścia do tych celów. Wspólnie określimy zarówno zadania bieżące, jak i odległe, wypracujemy przyszły kształt naszej służby zdrowia - akcentował minister Szumowski.

W jego ocenie tylko dzięki takiej dalekosiężnej strategii, będzie można za 10-15 lat, niezależnie od tego, kto będzie ministrem zdrowia, nadal te cele realizować.

- Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie osiągnąć konsensus w tej sprawie, bo zdrowie to dobro narodowe. Bo wzrost nakładów na ochronę zdrowia to jest inwestycja w nas samych. Dlatego powołałem komitet organizacyjny społecznej Rady Programowej ogólnonarodowej debaty "Wspólnie dla Zdrowia", w skład którego weszli: dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, prof. Paweł Górski, prof. Piotr Czauderna, prof. Tomasz Hryniewiecki oraz prof. Waldemar Paruch - informował szef resortu zdrowia.

- Komitet organizacyjny zaproponował kandydatów do szerokiej Rady Programowej, która będzie debatowała - podsumował minister zdrowia.

Eksperci wypracują konsensus
Minister Szumowski przypomniał również, że dyskusja którą w środę oficjalnie rozpoczął, będzie oparta na oczekiwaniach polskiego społeczeństwa, a ogólnonarodowa debata ma odpowiedzieć przede wszystkim na pytania:
• Jak podzielić i zainwestować zwiększone wydatki publiczne na ochronę zdrowia?
• Co zrobić,aby nasze społeczeństwo żyło jak najdłużej w dobrym zdrowiu?
• W jaki sposób państwo powinno być odpowiedzialne za zdrowie swoich obywateli?

Z kolei prof. Paweł Górski zaznaczył, że pierwsza debata o zdrowiu ma na celu ustalenie ram modelowych ochrony zdrowia. W wyniku debat ma powstać dokument, który będzie pewnego rodzaju strategią.

- Obecnie otrzymaliśmy narzędzie do budowy tego nowego systemu ochrony zdrowia, są nim dodatkowe środki finansowe. Mamy też jednak do dyspozycji inne narzędzia, takie, jak chociażby internet - podkreślił prof. Górski.

I dodał: - Po kolei będą omawiane: zasady działania opieki medycznej, finanse i gospodarka, zarządzanie, własność i odpowiedzialność, kadry w ochronie zdrowia, profilaktyka i zdrowie publiczne, innowacje, a wreszcie powstanie cała strategia systemu ochrony zdrowia - Społeczny Program Zdrowia 2020+.

Dr Gałązka-Sobotka podkreśliła natomiast, że dodatkowe pieniądze to tylko narzędzie, które - aby mogło być dobrze wykorzystane przez ministra zdrowia i inne organizacje - wymaga odpowiedzi, na jakich zasadach powinien działać system ochrony zdrowia w kolejnych latach.

- Walczymy o to, żeby podnieść nasze wskaźniki zdrowotne, wydłużyć życie Polaków w zdrowiu, a to, by skłonić Polaków do tego, aby stali się prawdziwymi menedżerami swojego zdrowia. Aby to osiągnąć wszyscy uczestnicy rynku zdrowia muszą wyjść ze swoich partykularnych interesów i pomyśleć o tym, jak zorganizować ten system ochrony zdrowia, aby był efektywny - zaznaczyła dr Gałązka-Sobotka.

I dodała: - Rada Programowa zorganizuje pracę w "podstolikach", które będą miały za zadanie wskazać drogi efektywnego działania w poszczególnych zakresach, po to by na końcu wypracować dokument, pokazujący jasno, do czego dąży nasz system ochrony zdrowia.

Miasta i tematy
Poniżej przedstawiony przez resort zdrowia harmonogram konferencji w ramach ogólnonarodowej debaty "Wspólnie dla zdrowia".

• Czerwiec 2018, Warszawa: Pacjent i system: zasady działania opieki medycznej
• Wrzesień 2018, Krynica Zdrój: Medycyna, finanse, gospodarka
• Październik 2018, Łódź: Własność, zarządzanie, odpowiedzialność
• Grudzień 2018, Lublin: Kadry w ochronie zdrowia
• Luty 2019, Gdańsk: Profilaktyka i zdrowie publiczne
• Kwiecień 2019, Białystok: Innowacje, technologie, efektywność
• Czerwiec 2019, Warszawa: Społeczny Program "Zdrowie 2020+".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum