Co dalej z Radą Medyczną? Jeszcze dziś oświadczenie ministra zdrowia

Autor: KM • Źródło: Polsat News, Rynek Zdrowia17 stycznia 2022 09:05

Osoby, które wystąpiły z Rady Medycznej, wciąż deklarują chęć współpracy i udzielania dalszych porad - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dzisiaj podczas posiedzenia sztabu kryzysowego zostaną podjęte dalsze decyzje w sprawie funkcjonowania Rady.

Co dalej z Radą Medyczną? Jeszcze dziś oświadczenie ministra zdrowia
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Fot. arch. PAP/Wojciech Olkuśnik
  • Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w "Politycznym Graffiti" w Polsat News pytany był o dalsze funkcjonowanie Rady Medycznej
  • - 13 członków wypowiedziało się, że nie chcę już dalej kontynuować w tej formule, aczkolwiek każdy, kto się wypowiadał w czasie tego posiedzenia, w dalszym ciągu deklarował współpracę, chęć udzielania dalszych porad - zaznaczył wiceminister zdrowia.
  • Kraska poinformował, że w Ministerstwie Zdrowia odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego oraz spotkanie ścisłego kierownictwa Ministerstwa Zdrowia
  • Uczestnicy spotkania będą chcieli zastanowić się nad nową formułą Rady. Minister zdrowia Adam Niedzielski po południu wyda oświadczenie, w jakiej formie Rada Medyczna będzie funkcjonowała dalej

Obostrzenia i szczepieniawynikały z rekomendacji Rady Medycznej

Wiceszef resortu zdrowia ustosunkował się również do zarzutu, jakoby rząd nie chciał stosować się do zaleceń Rady.

- Przez ten okres od listopada 2020 roku te rady, te sugestie czy też rekomendacje Rady Medycznej wielokrotnie były uwzględniane - powiedział Kraska.

Dodał, że wprowadzane obostrzenia i łagodzenie obostrzeń oraz wprowadzanie szczepień dla danych grup "wynikały z rekomendacji, które się pojawiały na Radzie Medycznej".

- To są zalecenia medyków, jestem także lekarzem i też wiem na przykład, że palenie tytoniu jest szkodliwą rzeczą, a mimo wszystko Polacy nie stosują się do naszych zaleceń - powiedział Kraska i uzupełnił, że oprócz wskazówek Rady zawsze trzeba było "uwzględniać pewne aspekty nie tylko medyczne, ale także społeczne".

Nie ma covidowego paraliżu w rządzie

Kraska, pytany o paraliż w rządzie odparł, że "żadnego paraliżu nie ma".

- Na pewno jest dyskusja, na pewno przekonujemy się na argumenty - dodał. Wyraził nadzieję, że "będzie dalszy ciąg w czasie prac sejmowych" ustawy Hoca.

- Mamy Sejm w następnym tygodniu, zobaczymy, co dalej - podsumował wiceminister.

Nie będzie nowych obostrzeń, będą maseczki z RARS

Wiceminister Kraska poinformował, że obecnie nie są planowane żadne nowe obostrzenia. - Staramy się wyjść wcześniej przed tą 5. falą - dodał.

Kraska poinformował, że dzisiaj z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych "wyjeżdża do obywateli naszego kraju 200 milionów maseczek chirurgicznych plus 10 milionów maseczek FFP2, czyli tych maseczek, które praktycznie w 94 procentach chronią nas przed zakażeniem, przed aerozolem, gdzie znajdują się drobnoustroje".

- Te maseczki szczególnie chcemy w tej chwili dedykować dla tych województw, gdzie jest duży wzrost zakażeń - wskazał Kraska. Mówił o woj. małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim i lubelskim.

- Chcemy, aby maseczki o większej skuteczności były przeznaczone na przykład dla osób, które opiekują się osobami chorymi, także dla osób, które mają kontakt z dużą ilością na przykład pasażerów, czyli dla kierowców autobusów, dla konduktorów, ale także dla pracowników supermarketów, gdzie ten dzienny kontakt z osobami jest bardzo duży - wymienił Kraska.

Maseczki także dla niezaszczepionych

Maseczki zostaną wysłane również "oczywiście dla tych osób, które się nie chcą szczepić".

- To naprawdę jest duża ochrona, więc jeżeli już podjęliśmy tę złą decyzję - moim zdaniem - że nie chcemy się szczepić, to przynajmniej używajmy maseczki w tej fali, która definitywnie nadchodzi - przestrzegł Waldemar Kraska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum