Białe Miasteczko znów otwarte. "Cichy dyżur" zawieszony. "Wracamy do aktywności"

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia24 września 2021 11:21

Białe Miasteczko 2.0 pod Kancelarią Premiera wznawia aktywność. "Cichy dyżur" zawieszony. - Wracamy do aktywności - zapowiadają protestujący medycy. Znów będzie tu można skorzystać z darmowych badań profilaktycznych.

Białe Miasteczko w Warszawie Fot. Marek Misiurewicz, Rynek Zdrowia
  • 11 września, po manifestacji protestujących medyków, którzy przeszli ulicami Warszawy, pod Kancelarią Premiera rozbito Białe Miasteczko 2.0
  • Białe Miasteczko było aktywne. Codziennie można było skorzystać z darmowych badań profilaktycznych, były prelekcje, warsztaty
  • 19 września doszło jednak do tragedii. W trakcie trwającej konferencji w Białym Miasteczku 94-letni mężczyzna popełnił samobójstwo
  • Protestujący medycy zmienili formułę działalności na "Cichy Dyżur"
  • Dziś Białe Miasteczko wraca do aktywności, które miały miejsce w pierwszych dniach protestu

Medycy ponownie otwierają Białe Miasteczko

- Otwieramy się ponownie i wracamy do aktywności - mówi Gilbert Kolbe, rzecznik Białego Miasteczka 2.0.

- Odwiedzający nasze miasteczko będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. Chodzi m.in. o testy paskowe w kierunku HCV, badanie poziomu cukru, pomiary ciśnienia. Będzie można też skorzystać z konsultacji z lekarzami czy pielęgniarkami - tłumaczy Kolbe.

Dodajmy, że - przynajmniej na ten moment - w Białym Miasteczku nie będzie prelekcji i warsztatów, które miały miejsce w pierwszych dniach protestu medyków.

Czytaj także: Druga tura rozmów protestujących medyków z MZ. "Jesteśmy zawiedzeni i rozczarowani"

Bromber po spotkaniu z medykami: straszenie zaostrzeniem protestu to nie jest dobra droga

Białe Miasteczko działa od 11 września

Białe Miasteczko 2.0 zostało rozbite przed Kancelarią Premiera 11 września, tuż po zakończonej manifestacji medyków, która przeszła ulicami Warszawy, a w której według różnych szacunków wzięło udział od 30 do 50 tys. pracowników ochrony zdrowia.

Tydzień później, 19 września - po samobójczej próbie dokonanej podczas konferencji prasowej - Białe Miasteczko czasowo zawieszono. Medycy wciąż tu byli, ale wyciszyli swoją działalność.

- W obliczu tragedii, która wydarzyła się wczoraj naprzeciwko Kancelarii Premiera podjęliśmy decyzję o zmianie formuły działalności Białego Miasteczka na "Cichy Dyżur". Robimy to w obawie o zdrowie i życie odwiedzających oraz protestujących - tłumaczył Komitet Protestacyjno-Strajkowy.

Czytaj więcej: Protest medyków. Białe Miasteczko zostaje zawieszone. Jest oświadczenie

Po sobotniej tragedii. Białe Miasteczko zostaje, ale zmienia formułę. Oświadczenie medyków

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum