Będą surowe kary za łamanie obostrzeń i brak maseczek

Autor: PAP • Źródło: PAP23 października 2021 07:10

Wzmożone kontrole w komunikacji publicznej oraz galeriach handlowych i surowe kary dla osób, które nie przestrzegają obostrzeń, w tym noszenia maseczek. To odpowiedź rządu na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem.

Będą surowe kary za łamanie obostrzeń i wzmożone kontrole maseczek Fot. Shutterstock
  • Wzmożone kontrole w komunikacji publicznej oraz galeriach handlowych i surowe kary dla osób, które nie przestrzegają obostrzeń, w tym noszenia maseczek
  • Jeśli dynamika zakażeń w kolejnym tygodniu będzie tak samo wysoka, jak w tym, to będzie trzeba zrewidować prognozy. Oznacza to też zmianę polityki dotyczącej mandatów - nie będą stosowane upomnienia tylko realne kary - powiedział w piątek, 22 października, na antenie Radia ZET minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Minister zdrowia mówił, że jesteśmy w lepszej sytuacji niż w poprzednich falach. - Jest o 40 proc. mniej hospitalizacji, jesteśmy też mądrzejsi doświadczeniem poprzednich fal i jesteśmy w stanie sprawniej zarządzać tą infrastrukturą, którą mamy

Obostrzenia? "Będziemy patrzeć na najbliższy tydzień ze szczególną uwagą".

22 października w Radiu Zet Niedzielski zaznaczył, że obecna sytuacja pandemiczna pomimo tego, iż tygodniowa liczba zakażeń dwukrotnie wzrosła, a liczba hospitalizacji przekroczyła 4 tys. to porównując do zeszłego roku jest o wiele lepsza niż w ubiegłym roku. "

- Wtedy było 15 tys. Zakażeń, 10 tys. Osób w szpitalach - dodał.

Szef resortu pytany, czy to nie jest odpowiedni moment, by zacząć zaostrzać obostrzenia, odpowiedział: "będziemy patrzeć na najbliższy tydzień ze szczególną uwagą".

Dodał, że pod koniec października, według prognoz, miało być ok. 5 tys. przypadków zakażeń COVID-19. Natomiast pod koniec listopada prognozowana liczba zakażeń miała wynosić 7-15 tys., a pod koniec grudnia 7-12 tys., bo to apogeum przewidywane było na początek grudnia.

Czytaj więcej: Niedzielski: od 2 listopada system skierowań na trzecią dawkę dla wszystkich

Nowe obostrzenia będą w regionach. Kraska: zdecydują trzy parametry

Będą surowe kary za łamanie obostrzeń i wzmożone kontrole maseczek

Zaznaczył jednak, że jeśli dynamika zakażeń w kolejnym tygodniu będzie tak samo wysoka, jak w tym, to będzie trzeba zrewidować prognozy, co oznacza m.in. wzmocnienie kontrolowalności maseczek w srodkach transportu, w galeriach handlowych; większą liczbę patroli oraz zmianę polityki dotyczącej mandatów - nie będą stosowane upomnienia tylko realne kary.

- Zresztą ten system w woj. lubelskim i woj. podlaskim, gdzie ta sytuacja epidemiczna jest najtrudniejsza, już zaczyna działać - dodał minister.

- Teraz jest 5700 zakażeń więc dyscyplina musi wrócić - zaczniemy od egzekwowania nakazów, które obowiązują. Zanim wprowadzimy kolejne restrykcje, zacznijmy stosować się do obecnie obowiązujących zasad  - powiedział.

Sprawdź: To tu jest epicentrum czwartej fali. Szpital tymczasowy zwiększył liczbę łóżek

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum