×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prawdopodobnie to jedyny taki pies w Polsce. Ma wyłonioną stomię

Autor: oprac. LJ • Źródło: STOMAlife28 kwietnia 2023 10:34Aktualizacja: 28 kwietnia 2023 11:02

W Krakowskim Centrum Weterynaryjnym jedenastoletni jamnik o imieniu Rudi przeszedł operację wyłonienia stomii. Prawdopodobnie to jedyny taki przypadek w Polsce.

Prawdopodobnie to jedyny taki pies w Polsce. Ma wyłonioną stomię
Pies stomik Rudi Fot. Szymon Janaczek
  • Lekarze weterynarii z Krakowa przeprowadzili zabieg wyłonienia stomii u psa
  • Prawdopodobnie to jedyny taki przypadek w Polsce i jeden z nielicznych na świecie
  • Jest bardzo mała ilość literatury na temat wykonywanych stomii u psów - mówi dr Diana Tarabuła, która wraz z dr Pawłem Radwanem podjęła się wykonania operacji
  • Zabieg może technicznie nie był trudny, cała opieka okołozabiegowa to na pewno wyzwanie dla właściciela, jak i psa - dodaje

Literatura bardzo pobieżnie porusza temat stomii u psów

Pies Rudi przez wiele długich miesięcy zmagał się z uchyłkowatością jelita, przeszedł kilka operacji, które nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Kolejnym krokiem mogła być eutanazja, przed którą uratowała go operacja wyłonienia stomii.

Operację przeprowadziło dwoje specjalistów: dr Diana Tarabuła oraz dr Paweł Radwan z Krakowskiego Centrum Weterynaryjnego.

- Wielu lekarzy nie podejmuje się takich rozwiązań jak stomia, bo zdaje sobie sprawę z konsekwencji powikłań i tego, jakie mogą wyniknąć problemy dla niego samego. Przyjmując standardy zaleceń książkowych, Rudi od piętnastu miesięcy powinien nie żyć - mówi dr Diana Tarabuła.

- Zabieg może technicznie nie był trudny, cała opieka okołozabiegowa to na pewno wyzwanie dla właściciela, jak i psa. Jest bardzo mała ilość literatury na temat wykonywanych stomii u psów. W podręcznikach jest opisane, że w zasadzie takiego zabiegu się nie wykonuje. Nie są zalecane ze względów związanych z opieką oraz barierą psychiczną właścicieli - dodaje.

Podobnych "pacjentów" nie opisano ani w literaturze weterynaryjnej, ani źródłach internetowych.

- Dostępna na rynku literatura bardzo pobieżnie porusza temat stomii u psów. Podręczniki sygnalizują temat stomii, ale w podsumowaniu nie zaleca się wykonywania tego typu zabiegów. Zbierając materiały do zabiegu, nie znalazłam informacji o innym psie ze stomią w Polsce. Odnalazłam zdjęcia, ale dotyczyły amerykańskich przypadków. W naszej literaturze cisza - opowiada dr Tarabuła.

O zabiegu informuje Fundacja STOMAlife, która zaangażowała się w pomoc przy opiece nad psem stomikiem. - Rudi to szczególny "pacjent". Potwierdza że stomia to opcja umożliwiająca odzyskanie życia nie tylko u ludzi, ale jak pokazuje jego przypadek również u psów - podkreśla Dorota Minta, prezeska Fundacji.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum