Minister Niedzielski do uczestników pielgrzymki medyków: w systemie najcenniejszy jest człowiek

Autor: oprac. KK • Źródło: PAP22 maja 2022 14:00

Minister zdrowia skierował list do uczestników niedzielnej pielgrzymki medyków na Jasnej Górze. - Najcenniejszy w systemie ochrony zdrowia jest człowiek, jego brak niejednokrotnie jest bardziej odczuwalny niż brak sprzętu, leków czy pieniędzy – napisał Adam Niedzielski.

Minister Niedzielski do uczestników pielgrzymki medyków: w systemie najcenniejszy jest człowiek
Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. PAP/Art Service 2
  • Minister zdrowia skierował list do uczestników pielgrzymki medyków na Jasnej Górze, która odbyła się 22 maja
  • - Najcenniejszy w systemie ochrony zdrowia jest człowiek, jego brak niejednokrotnie jest bardziej odczuwalny niż brak sprzętu, leków czy pieniędzy – napisał Adam Niedzielski
  • - Ostatnie dwa lata unaoczniły nam, że wyzwania wobec współczesnej medycyny nie są zamkniętym i opisanym już zbiorem, z którym przywykliśmy sobie już radzić - dodał

Niedzielski do uczestników pielgrzymki medyków: najcenniejszy jest człowiek

Jak zapewnił, nieustannie podejmowane są działania na rzecz podwyższania standardów pracy i kształcenia medyków. Wyraził przekonanie, że choć rozmowy na temat zmian w ochronie zdrowia są często trudne, to jednak przynoszą efekty.

- Ostatnie dwa lata unaoczniły nam, że wyzwania wobec współczesnej medycyny nie są zamkniętym i opisanym już zbiorem, z którym przywykliśmy sobie już radzić. Pandemia dała dowód, że są rzeczy, które mogą wstrzymać oddech świata i ukazać jak niekiedy mało jeszcze wiemy - napisał minister w liście odczytanym przez wiceministra zdrowia Piotra Brombera.

- Jednocześnie dała dobitny wyraz (...), co jest najcenniejsze w systemie ochrony zdrowia - to człowiek. Jego brak niejednokrotnie jest bardziej odczuwalny niż brak sprzętu, leków, pieniędzy - podkreślił Niedzielski.

Jak zaznaczył, pandemia nie była jedynym wyzwaniem, któremu musi stawiać czoła system ochrony zdrowia. Podobnie jak wcześniej prezydent Andrzej Duda w skierowanym do uczestników pielgrzymki liście, także szef MZ przypomniał o wojnie wywołanej przez Rosję w Ukrainie.

- Do naszego kraju przybyły i przybywają rzesze uchodźców, o których musimy, jako państwo i społeczeństwo, się zatroszczyć  - zaznaczył minister. Podziękował medykom za niesienie pomocy także uchodźcom. Udzielają oni im także wsparcia duchowego i dają dowód na istnienie dobra - dodał.

"Ochrona zdrowia jest, jak nigdy w historii, priorytetem działania państwa"

Niedzielski napisał, że dla medyków i ich codziennej pracy niezwykle ważny jest szacunek społeczeństwa i wsparcie państwa.

- Ochrona zdrowia jest, jak nigdy w dotychczasowej historii Polski, priorytetem działania państwa. Wiem, że zawsze można i trzeba oczekiwać więcej i państwo tego więcej ze strony państwa polskiego oczekujecie - wskazał minister.

Jak zapewnił, nieustannie podejmowane są działania na rzecz podwyższania standardów pracy i kształcenia medyków. Zadeklarował, że jego celem jest wzmacnianie potencjału podmiotów opieki zdrowotnej i zapewnienie dogodnych warunków pracy kadrze medycznej. Wyraził przekonanie, że choć rozmowy na temat zmian w ochronie zdrowia są często trudne, to jednak przynoszą efekty.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum