Czy przebywając w szpitalu pacjent musi mieć swoje stałe leki? Rzecznik pacjentów odpowiada

Autor: oprac. SzB • Źródło: RPP, Rynek Zdrowia18 maja 2022 17:30

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że podczas pobytu w szpitalu należy pacjentowi zapewnić również leki (lub ich odpowiednie zamienniki), które przyjmuje stale w związku z np. chorobą przewlekłą.

Czy przebywając w szpitalu pacjent musi mieć swoje stałe leki? Rzecznik pacjentów odpowiada
Czy przebywając w szpitalu pacjent musi mieć swoje leki, które przyjmuje na co dzień? Fot. Adobe Stock
  • Czy przebywając w szpitalu pacjent musi mieć swoje leki, które przyjmuje na co dzień? Na takie pytanie odpowiedział Rzecznik Praw Pacjenta
  • - Podczas pobytu w szpitalu – niezależnie od leczenia związanego z głównym powodem hospitalizacji – należy pacjentowi zapewnić również leki lub odpowiednie zamienniki, przyjmowane przez pacjenta na stałe - podkreśla RPP
  • Placówka nie może ponadto wymagać od pacjenta lub jego rodziny zakupu i dostarczenia niezbędnych leków na czas hospitalizacji

Leczenie w szpitalu a zapewnienie leków stałych. Oto odpowiedź RPP

Czy przebywając w szpitalu pacjent musi mieć swoje leki, które przyjmuje na co dzień? Rzecznik Praw Pacjenta daje jasna odpowiedź.

Przypomina, że podczas pobytu w szpitalu (niezależnie od leczenia związanego z głównym powodem hospitalizacji) należy pacjentowi zapewnić również leki lub ich odpowiednie zamienniki, które są przez niego przyjmowane na stałe np. w związku z chorobą przewlekłą.

- Dopuszczalne jest więc wykorzystanie leków, z którymi pacjent zgłosi się do szpitala, jednak nie można od pacjenta lub jego rodziny wymagać zakupu i dostarczenia niezbędnych leków na czas hospitalizacji. Takie działanie stanowi naruszenie przepisów prawa i przesądza o stosowaniu przez szpital praktyki naruszającej zbiorowe prawa pacjentów - odpowiada RPP.

Naczelny Sąd Administracyjny wygłosił podobne stanowisko w związku z wyrokiem z 2018 roku. "Jedną z cech świadczenia szpitalnego jest jego kompleksowość, co należy rozumieć jako całościową, niewybiórczą opiekę nad pacjentem" - czytamy. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum