CBOS: pozytywnie działalność NFZ ocenia 32 proc. badanych, negatywnie aż 60 proc.

Autor: • Źródło: PAP14 października 2022 14:44

Działalność Narodowego Funduszu Zdrowia pozytywnie ocenia 32 proc. ankietowanych, negatywnie – 60 proc. Zdania na ten temat nie ma 8 proc. badanych. Oceny NFZ pozostają stabilne – wynika z najnowszego badania CBOS.

CBOS: pozytywnie działalność NFZ ocenia 32 proc. badanych, negatywnie aż 60 proc.
CBOS: pozytywnie działalność NFZ ocenia 32 proc. badanych. Fot. NFZ Szczecin/Twitter
  • Zadowolenie z funkcjonowania NFZ częściej niż przeciętnie wyrażają respondenci powyżej 64 lat, najsłabiej wykształceni, a także pracujący w prywatnych gospodarstwach rolnych, w tym - szczególnie - rolnicy
  • Niezadowolenie wykazują badani w wieku 25-34 lata, mieszkańcy największych miast, badani mający wyższe wykształcenie, uzyskujący najwyższe dochody w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym
  • To również niezadowoleni z własnej sytuacji materialnej, ankietowani pracujący w sektorze prywatnym (poza rolnictwem), kadra kierownicza i specjaliści, pracownicy usług, prywatni przedsiębiorcy, a ponadto osoby o poglądach lewicowych, nieangażujące się w praktyki religijne

Notowania NFZ w społeczeństwie

Autorzy badania CBOS zwracają uwagę, że notowania Narodowego Funduszu Zdrowia pozostają stabilne. W marcu br. pozytywnie działalność NFZ oceniało 31 proc. respondentów, negatywnie - 60 proc. Swojej opinii na temat NFZ wówczas nie miało 9 proc. ankietowanych.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (389) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) - dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań i strukturę. Badanie zrealizowano od 5 do 15 września 2022 r. na próbie liczącej 1119 osób (w tym 58,0 proc. metodą CAPI, 25,3 proc. - CATI i 16,7 proc. - CAWI).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum