×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Weszły ważne zmiany w opiece długoterminowej. Mają przyspieszyć przyjęcia

Autor: JPP • Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia04 stycznia 2023 07:45Aktualizacja: 04 stycznia 2023 09:36

NFZ wprowadza zmiany w zasadach opieki długoterminowej. Wejdą w życie 1 stycznia. Mają usprawnić prace placówek i pozwolić na wcześniejsze przyjęcie kolejnego pacjenta z listy oczekujących.

Weszły ważne zmiany w opiece długoterminowej. Mają przyspieszyć przyjęcia
1 stycznia wchodzą ważne zmiany w opiece długoterminowej. Mają skrócić kolejki Fot. Sutterstock

 

1 stycznia wchodzą ważne zmiany w opiece długoterminowej

1 stycznia 2023 roku w życie wchodzi nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowe.

- Zmiana polega na zobowiązaniu świadczeniodawców udzielających świadczeń rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej do ustalenia - przed złożeniem dokumentów rozliczeniowych - czy nie nastąpił wypis świadczeniobiorcy ze szpitala lub zgon świadczeniobiorcy - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia w uzasadnieniu do projektu zarządzenia.

Przedstawiciele NFZ wskazują, że proponowane rozwiązanie "ma na celu ograniczenie występowania błędów w sprawozdawczości, polegających na wykazywaniu przez świadczeniodawców pacjentów do rozliczeń, w przypadku, gdy pacjent ten zmarł w szpitalu".

Krótsze kolejki do opieki długoterminowej?

Wprowadzone zmiany mają - jak wyjaśnia Fundusz - skrócić kolejki do świadczeń opieki długoterminowej i usprawnić system raportowania o wolnych łóżkach.

- Uzyskanie informacji o zgonie chorego w czasie pobytu w szpitalu, pozwoli świadczeniodawcy na wcześniejsze przyjęcie kolejnego pacjenta z listy oczekujących, zwiększając tym samym dostępność do świadczeń w przedmiotowym zakresie - wskazano w uzasadnieniu.

Jak argumentuje NFZ, zamieszczanie informacji o wypisie lub zgonie pacjenta, który został skierowany do szpitala, jest niezbędne w celu prawidłowego rozliczenia świadczeń zrealizowanych w zakładzie opiekuńczym, zwłaszcza, że Fundusz finansuje rezerwację łóżka w zakładzie opiekuńczym w wysokości 15 proc. wartości osobodnia przez 15 dni pobytu chorego w szpitalu.

Dlatego - jak dodano - ustalenie terminu powrotu chorego ze szpitala do zakładu leży w gestii zakładu opiekuńczego.

Pełna treść zarządzenia jest dostępna na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia - Zarządzenie zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum