Minister zdrowia o refundacji terapii genowej w SMA. "Negocjacje są trudne"

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: PAP, Ministerstwo Zdrowia/Rynek Zdrowia03 lipca 2022 12:00

Czy terapia genowa SMA w Polsce będzie refundowana? - W tej chwili mamy działający refundowany lek, wprowadzony od razu do refundacji. Przyglądamy się cenom w Europie i prowadzimy negocjacje - odpowiada minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia o refundacji terapii genowej w SMA.  "Negocjacje są trudne"
W Polsce żyje około tysiąca osób zmagających się z rdzeniowym zanikiem mięśni. Fot. Shutterstock
  • Czy terapia genowa SMA w Polsce będzie refundowana? Pytanie w tej sprawie zadano ministrowi zdrowia w rozmowie z PAP 
  • Minister zaznaczył, że podległa mu agencja rządowa przygląda się cenom leku genowego na rynkach europejskich i skuteczności badań w innych krajach. Prowadzi ponadto odpowiednie negocjacje
  • - Oczywiście robimy wszystko, żeby ten lek został wprowadzony do refundacji, ale to nie znaczy, że akceptujemy wszelakie warunki narzucane przez producenta - dodał

 

Obecnie dostępna terapia refundowana od początku

- Przede wszystkim warto powiedzieć, że wcześniej pojawiła się terapia, którą praktycznie od razu wprowadziliśmy do refundacji - przekazał minister zdrowia w rozmowie dla Państwowej Agencji Prasowej.

- W tej chwili mamy lek, który jest lekiem działającym czy leczącym SMA, który jest refundowany przez państwo. Ten lek ma pewne niedogodności związane z częstotliwością podawania, ale jest zagwarantowane, że każdy pacjent go otrzyma - dodał.

Szef resortu zdrowia przypomniał, że w przebiegu badań przesiewowych każdy noworodek w Polsce ma wykonywany panel badań genetycznych obejmujących również SMA.

- To są naprawdę potężne kroki wykonywane w kontekście leczenia tej bardzo trudnej choroby, ale rzeczywiście pojawił się kolejny lek - lek, który jest o wiele droższy i tutaj buduje się pewnego rodzaju presje, żeby bez względu na pozycję cenową, którą proponuje producent, wszystkie warunki zostały zaakceptowane - odniósł się do pytania o refundację .

Pełna zbędnych emocji dyskusja o refundacji leku 

W ocenie Niedzielskiego "używanie emocjonalnych argumentów ma prowadzić do tego, że Ministerstwo Zdrowia miałoby przyjąć to bez wahania". Minister zaznacza jednak, że podległa mu agencja rządowa przygląda się również cenom leku genowego na rynkach europejskich i skuteczności badań w innych krajach. Prowadzi ponadto odpowiednie negocjacje.

- Oczywiście robimy wszystko, żeby ten lek został wprowadzony do refundacji, ale to nie znaczy, że akceptujemy wszelakie warunki narzucane przez producenta - zaznacza.

- Kompromis polega na tym, że trzeba się spotkać w połowie drogi. Na razie te negocjacje, te dyskusje, są trudne, ponieważ nie ma dobrej woli po tamtej stronie - twierdzi minister. Wątpliwości, jego zdaniem, dotyczą zwłaszcza ceny. - To jest lek, [w przypadku] którego terapia dla jednej osoby kosztuje ponad 9 milionów złotych, być może nawet jeszcze więcej. Prowadzimy negocjacje - podsumował Adam Niedzielski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum