5 października w Sejmie o leczeniu SMA. Dziś posiedzenie Komisji Zdrowia

Autor: oprac. SzB • Źródło: Sejm, Rynek Zdrowia05 października 2022 06:30

5 października zaplanowano posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia. Będzie ono dotyczyło refundacji leku w genetycznej terapii rdzeniowego zaniku mięśni dla dzieci do szóstego miesiąca życia.

5 października w Sejmie o leczeniu SMA. Dziś posiedzenie Komisji Zdrowia
5 października w Sejmie o leczeniu SMA. Dziś posiedzenie Komisji Zdrowia. Fot. Shutterstock
  • W środę, 5 września, zaplanowano w Sejmie posiedzenie Komisji Zdrowia
  • Głównym tematem będzie refundacja leku genetycznej terapii rdzeniowego zaniku mięśni dla dzieci
  • Informację w trakcie komisji przekazać ma minister zdrowia Adam Niedzielski

Leczenie SMA. Dziś Komisja Zdrowia w Sejmie

W środę, 5 października, zaplanowano na godz. 15, obrady Komisji Zdrowia. Odbędzie się ona w sali im. Wiesława Chrzanowskiego

W trakcie posiedzenia zaplanowano przedstawienie przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego informacji w zakresie refundacji leku genetycznej terapii rdzeniowego zaniku mięśni dla dzieci do szóstego miesiąca życia, które nie otrzymały wcześniej leczenia na SMA i badanych w ramach Rządowego Programu Badań Przesiewowych Noworodków, który obowiązuje od 1 września tego roku. 

Przypomnijmy, że już od dobrych kilku tygodni trwa dyskusja na temat podjętej w Ministerstwie Zdrowia decyzji o refundacji jednego z najdroższych leków świata dla pacjentów chorujących na SMA (rdzeniowy zanik mięśni).

W Polsce, oprócz Zolgensmy, dostępne są też dwa inne leki przeznaczone dla chorych na SMA — terapia nusinersenem (podawana do oponowo przez nakłucie lędźwiowe). Jest jeszcze Evrysdi, który podaje się doustnie i przeznaczony jest dla pacjentów w wieku od dwóch miesięcy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum