Ruszyła rekrutacja na studia dla koderów medycznych. To nowy kierunek na SUM

Autor: oprac. JPP • Źródło: Śląski Uniwersytet Medyczny18 lipca 2022 21:25

Rozpoczęła się rekrutacja na studia podyplomowe dla koderów medycznych. Śląski Uniwersytet Medyczny, jako pierwsza publiczna uczelnia medyczna w Polsce, uruchamia taki kierunek studiów. Nabór potrwa do 20 września.

Ruszyła rekrutacja na studia dla koderów medycznych. To nowy kierunek na SUM
SUM uruchamia studia dla koderów medycznych Fot. AdobeStock
  • Śląski Uniwersytet Medyczny uruchamia studia podyplomowe dla koderów medycznych. Rekrutacja rozpoczęła się 18 lipca. Nabór potrwa do 20 września
  • Porozumienie w tej sprawie pod koniec czerwca podpisali rektor SUM oraz prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych 
  • Do obowiązków kodera medycznego w szpitalu należy m.in. rozliczanie świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych
  • Ponadto to także stosowanie procedur szpitalnych, zgodnych z rekomendacjami, czy kodowanie chorób i procedur medycznych

SUM uruchamia studia dla koderów medycznych. 18 lipca ruszyła rekrutacj

Pod koniec czerwca rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański oraz Michał Chrobot prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych podpisali porozumienie w sprawie  uruchomienia studiów podyplomowych dla koderów medycznych.

- Koder medyczny to osoba niezbędna dla każdego szpitala, bo do jego obowiązków należy m.in. rozliczanie świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, stosowanie procedur szpitalnych, zgodnych z rekomendacjami, wytycznymi i zaleceniami konsultantów krajowych i towarzystw medycznych, ale też tworzenie sprawozdania z leczenia za pomocą kodów, kodowanie przyczyn świadczeń oraz wszystkich czynności wykonywanych w trakcie jego udzielania, czy kodowanie chorób i procedur medycznych - przypominają przedstawiciele SUM. 

- Bardzo cieszę się ze współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Ciągle rośnie zainteresowanie naszą specjalnością, a dzięki potencjałowi SUM-u będziemy mogli wykształcić więcej specjalistów – stwierdził prezes Chrobot.

- Nie muszę mówić jak ważna to wiedza, a dla naszego Uniwersytetu niezwykle cenne uzupełnienie oferty edukacyjnej, która daje tak praktyczne przełożenie na funkcjonowanie szpitali – powiedział prof. Tomasz Szczepański, Rektor SUM.

"Dzięki pracy koderów rozliczanie z NFZ jest maksymalnie rzetelne"

- Dzięki pracy koderów rozliczanie z NFZ, czyli naszym płatnikiem jest maksymalnie rzetelne, pozwala uniknąć błędów, które mogą skutkować konkretnymi stratami finansowymi   – oceniła cytowana w komunikacie SUM, mgr Renata Wachowicz, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach, która od lat promuje zawód kodera, działając z Zarządzie PTKM.  

Dyrektor Wachowicz będzie koordynatorką studiów podyplomowych dla koderów medycznych, które będą realizowane na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Bytomiu SUM.  

Rekrutacja na studia podyplomowe dla koderów medycznych na Śląskim Uniwersytecie Medycznym rozpoczęła się 18 lipca i potrwa do 20 września. Więcej informacji dostępnych jest na stronie SUM.


 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum