Sejm: Komisja Finansów za przesunięciem 150 mln zł dla uczelni, w tym szkół medycznych

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP14 października 2022 12:30

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała wniosek dotyczący przesunięcia 150 mln zł w 2022 r. na działalność uczelni wyższych, a także państwowych wyższych szkół zawodowych, które kształcą np. pielęgniarki oraz ratowników medycznych.

Sejm: Komisja Finansów za przesunięciem 150 mln zł dla uczelni, w tym szkół medycznych
Gdańsk. Ślubowanie studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Fot. PAP/Adam Warżawa
  • Sejmowa Komisja Finansów pozytywnie zaopiniowała wniosek dot. przesunięcia 150 mln zł w 2022 r. na działalność uczelni wyższych
  • Wniosek dotyczył także państwowych wyższych szkół zawodowych, które kształcą np. pielęgniarki oraz ratowników medycznych
  • Według wstępnych planów 120 mln zł ma trafić do uczelni akademickich, a 30 mln zł do uczelni zawodowych

Utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego

Wiceminister finansów Sebastian Skuza tłumaczył na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych, że "kwota 150 mln zł byłaby przeznaczona na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego i badawczego w uczelniach publicznych nadzorowanych przez ministra edukacji oraz uczelni niepublicznych, które są zrównane ustawowo co do zasad ich finansowania. Środki te przeznaczone byłyby na subwencję uczelni wyższych - dodał.

Wiceszef resortu finansów wskazał, że część środków trafiłaby także na wzmocnienie państwowych uczelni zawodowych, które prowadzą kształcenie w dziedzinie nauk medycznych, nauk o zdrowiu. Wyjaśnił, że chodzi o uczelnie kształcące np. pielęgniarki czy ratowników medycznych.

Jarosław Oliwa, dyrektor departamentu budżetu i finansów w resorcie edukacji wskazał, że wstępnie został już ustalony sposób redystrybucji tych środków - proporcjonalny do wielkości uczelni oraz do liczby studentów na kierunkach medycznych w uczelniach zawodowych.

Dodał, że według wstępnych planów 120 mln zł ma trafić do uczelni akademickich, a 30 mln zł do uczelni zawodowych (z wyłączeniem dwóch, które nie mają kierunków związanych z medycyną).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum