×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu: biopsja fuzyjna stercza

Podstawowym elementem koniecznym do wykonania biopsji fuzyjnej stercza jest wykonanie mpMRI i przygotowanie obrazu stercza przez opisującego radiologa. Zgłoszone do konkursu opracowanie polega na okonturowaniu gruczołu krokowego (oznaczeniu jego granic anatomicznych) i wyznaczeniu celów (podejrzanych nowotworowo ognisk) dla urologa, który pobierze z nich wycinki w trakcie biopsji fuzyjnej.

Drugim członem całego procesu jest sprzęt Koelis Trinity, który dokonuje fuzji obrazów mpMRI (wczytany z nośnika CD, pendrive lub serwera szpitalnego PACS) oraz obrazu USG przezodbytniczego w czasie rzeczywistym. Jest to tzw. biopsja fuzyjna sprzętowa lub „softwerowa”. Dzięki połączeniu obu obrazów w czasie wykonywania biopsji można z dużą precyzją do 2-3 mm pobrać wycinki z ognisk wyznaczonych przez radiologa.

Głosowanie wyłączone.

Podstawowym nowym rozwiązaniem zgłoszonym do Konkursu jest współpraca radiologa, który wyznacza cele na badaniu mpMRI i urologa i który pobiera wycinki z wyznaczonych celów. W projekcie najważniejszy jest bezpośredni kontakt radiologa i urologa poprzez regularne spotkania w odstępie 2-tygodniowym i omawianie wyników uzyskanych badań hist-pat.

Zapewni to inf.ormację zwrotną dla radiologa o skuteczności wyznaczonych przez siebie celów oraz edukację urologa w zakresie badania RM, która jest niezbędna do skutecznej biopsji fuzyjnej.

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.