Wojewódzki Szpital im. Św. ojca Pio w Przemyślu
Hybrydowy model rehabilitacji kardiologicznej w grupie pacjentów objętych programem KOS-Zawał.
Hybrydowy model rehabilitacji kardiologicznej w grupie pacjentów objętych programem KOS-Zawał.
Choroby układu sercowo-naczyniowego nadal są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Właściwie prowadzona rehabilitacja kardiologiczna zmniejsza ryzyko ostrych incydentów sercowo-naczyniowych, opóźnia rozwój choroby oraz skraca czas leczenia po ostrych incydentach i zaostrzeniach. Zmniejsza o ok. 26 proc. liczbę zgonów oraz o ok. 28 proc. ryzyko hospitalizacji u pacjentów z niewydolnością serca, co przekłada się na wydłużenie i poprawę jakości życia pacjentów.
Rozwiązaniem mającym na celu poprawę dostępności do rehabilitacji kardiologicznej jest wdrożenie jej hybrydowej formy.
- Wdrożony w naszym ośrodku program hybrydowej rehabilitacji kardiologicznej skraca czas pobytu w oddziale szpitalnym, m.in. minimalizując ryzyko wewnątrzszpitalnej infekcji COVID-19. Pacjenci uczestniczą łącznie w 35 osobodniach rehabilitacji, co wydłuża czas ścisłej kontroli lekarskiej. W trakcie 2. etapu tj. właściwej telerehabilitacji pacjent korzysta nieodpłatnie z urządzeń typu EHO-Mini, za pomocą których jego parametry funkcji życiowych tj. zapis EKG i wartości RR przekazywane są na bieżąco przy użyciu wbudowanego modułu GSM do stacji kontroli w oddziale szpitalnym i są na bieżąca analizowane. To służy optymalnemu doborowi obciążeń treningowych i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta - informuje szpital w Przemyślu.
Każdego dnia rano pacjent wykonuje pomiar ciśnienia krwi oraz badanie EKG, a wyniki za pomocą routera są od razu wysyłane do stacji kontroli w szpitalu. Po ich analizie następuje kontakt telefoniczny z pacjentem celem zebrania skrótowego wywiadu. Jeśli nie ma przeciwwskazań, pacjent otrzymuje zgodę na ćwiczenia i ewentualne dodatkowe zalecenia. W trakcie wysiłku pacjenci pozostają pod stałym nadzorem kadry medycznej. W razie niepokojących objawów pacjent może przesłać np. zapis EKG, a także skontaktować się z dyżurującym lekarzem dzięki wbudowanemu systemu głośnomówiącemu.
W czasie 1. fazy rehabilitacji na oddziale pacjent uczy się poprawnie wykonywać ćwiczenia oraz obsługi urządzeń. Jest to również możliwość do tego, by lekarze i fizjoterapeuci ocenili jego wydolność wysiłkową i przyporządkowali mu określony model rehabilitacji. W 2. fazie - w domu - pacjent wykonuje zalecone mu przez specjalistów ćwiczenia, będąc pod stałym nadzorem personelu medycznego. Zalecenia nie są wydawane jedynie na podstawie wywiadu, ale uwzględniają też wyniki badań.
Etap gotowości rozwiązania: jest wdrożone i stosowane w praktyce.