×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Łódzkie: Nowy oddział szpitala z kontraktem od 1 marca

Autor: • Źródło: PAP28 lutego 2023 16:15Aktualizacja: 28 lutego 2023 16:29

Łódzki NFZ podpisał umowę ze szpitalem w Zduńskiej Woli na prowadzenie oddziału geriatrycznego od 1 marca. Będzie to czwarty taki oddział w regionie - obok geriatrii w Zgierzu i dwóch szpitalach w Łodzi - im. WAM oraz im. Biegańskiego, gdzie dodatkowo zwiększona zostanie wartość kontraktu.

Łódzkie: Nowy oddział szpitala z kontraktem od 1 marca
Czwarty oddział geriatryczny w regionie łódzkim od 1 marca. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
  • Od 1 marca seniorzy w Łódzkiem mają do dyspozycji kolejny oddział geriatryczny - w Zduńskowolskim Szpitalu Powiatowym
  • Umowa z placówką została zawarta do połowy 2026 roku. Poza tym podpisana została nowa umowa z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Biegańskiego 
  • Zwiększona została kwota kontraktu na istniejącym oddziale geriatrycznym, co pozwoli na przyjęcie większej liczby pacjentów" - poinformował we wtorek łódzki oddział NFZ

Cztery oddziały geriatryczne w regionie

W regionie będą teraz cztery oddziały geriatryczne - obok tego w Zduńskiej Woli i łódzkim szpitalu im. Biegańskiego, także w Zgierzu i w szpitalu im. WAM w Łodzi.

Jak przypomniał dyrektor łódzkiego NFZ Artur Olsiński, seniorzy w Łódzkiem mają do dyspozycji także 9 poradni geriatrycznych, m.in. w Łowiczu, Sieradzu, Tuszynie; zapewniają one kontynuację leczenia po pobycie na takim oddziale.

Oddziały geriatryczne przeznaczone są dla pacjentów powyżej 60. roku życia, którzy mają w nich zapewnioną specjalistyczną opiekę nie tylko geriatry, ale także fizjoterapeuty, psychologa oraz pielęgniarek wyspecjalizowanych w opiece geriatrycznej lub internistycznej.

- Jednym z zadań oddziałów geriatrycznych jest holistyczne spojrzenie na pacjenta, ocena jego stanu zdrowia w stosunku do wieku, jak i poprawa samopoczucia pomimo posiadanych chorób przewlekłych. Bardzo często po wypisaniu z oddziału pacjent w wieku podeszłym ma znacznie zmniejszoną liczbę przyjmowanych leków. Hospitalizacja na oddziale geriatrycznym pozwala odciążyć system opieki specjalistycznej, ponieważ pacjent po wypisie jest kierowany do opieki w poradni geriatrycznej, gdzie staramy się +zaopiekować+ wszystkimi jego schorzeniami - podkreślił konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii dr n. med. Robert Błaszczak.

W jego opinii każdy nowo powstały oddział geriatryczny czy też wydzielenie łóżek do leczenia i diagnostyki osób w wieku podeszłym jest na wagę złota, ponieważ w kwestii opieki geriatrycznej mamy w kraju dużo do nadrobienia; to szczególnie istotne w Łódzkiem, które statystycznie należy do "najstarszych" województw w Polsce.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze