×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wydajemy coraz więcej prywatnych pieniędzy na ochronę zdrowia

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia18 czerwca 2019 10:20

Usługi medyczne podrożały w maju aż 5 proc. rok do roku, podczas gdy inflacja wyniosła 2,4 proc. Sytuacja będzie coraz trudniejsza, m.in. z powodu braków kadry medycznej. Coraz więcej, także z tego powodu, wydajemy z prywatnej kieszeni na zdrowie.

Wydajemy coraz więcej prywatnych pieniędzy na ochronę zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdaniem Ignacego Morawskiego, dyrektora ośrodka analitycznego Spotdata czekają nas problemy związane  z pogodzeniem rosnącego popytu na usługi medyczne, chociażby wraz ze starzeniem się społeczeństwa i ograniczonej podaży pracowników.

To sprawi, że w najbliższych latach będziemy się mierzyć z koniecznością zwiększenia wydatków na ochronę zdrowia. - Żeby utrzymać odpowiedni poziom opieki i świadczeń, prywatne podmioty coraz częściej decydują się na waloryzację cen usług medycznych - wyjaśnia Artur Białkowski dyrektor zarządzający Medicover Polska

W swoim ostatnim raporcie Najwyższa Izba Kontroli określiła system ochrony zdrowa w Polsce jako nieprzyjazny i wymagający pilnych zmian. W Polsce są niskie, w porównaniu z innymi krajami UE, nakłady publiczne na ochronę zdrowia (warte 4,6 proc. PKB), przy wysokim współudziale nakładów ze środków prywatnych. W sumie stanowią 6,7 proc. PKB.

Według raportu SW Research aż czterech na dziesięciu Polaków ma prywatne ubezpieczenie zdrowotne. A według firmy PMR w 2016 roku Polacy wydali na prywatne usługi medyczne aż 20,6 mld zł. Ta liczba ma stale rosnąć w tempie 7 proc. rocznie. W roku 2022 wydatki te mają osiągnąć wartość 31 mld zł.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze