×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Weszły ważne zmiany w ZUS. Obowiązują od marca 2023

Autor: oprac. JPP • Źródło: ZUS07 marca 2023 05:07Aktualizacja: 28 lutego 2023 12:33

ZUS poinformował, że z początkiem marca 2023 zmieniły się limity zarobkowe dla rencistów i emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego. Po przekroczeniu limitu można stracić część świadczeń.

Weszły ważne zmiany w ZUS. Obowiązują od marca 2023
Weszły ważne zmiany w ZUS. Obowiązują od marca 2023 Fot. Shutterstock

 

 

Weszły ważne zmiany w ZUS. Obowiązują od 1 marca 2023

Od marca zmienią się limity zarobkowe dla rencistów i emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego. Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia.

Emerytura lub renta jest zmniejszana, gdy przychód jest większy niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Od 1 marca 2023 r. kwota ta będzie wynosić 4713,50 złotych.

- Miesięczne zarobki do tej kwoty nic nie zmieniają w wypłacie świadczenia. Jeśli przychód jest wyższy, to świadczenie odpowiednio zmniejsza się za ten miesiąc, w którym doszło do przekroczenia - informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego.

Drugi próg wynosi 130 proc. przeciętnego wynagrodzeniaod marca to 8753,60 złotych. Jeśli pracujący wcześniejszy emeryt lub rencista przekroczy tę kwotę, ZUS zawiesi wypłatę świadczenia za dany miesiąc.

Jak jednak podkreślają przedstawiciele ZUS, limity zarobkowe nie dotyczą wszystkich.

- Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (kobiety 60 lat, mężczyźni 65 lat), mogą dorabiać do emerytury bez ograniczeń. Bez limitu mogą również zarabiać niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy też rent rodzinnych, które przysługują po uprawnionych do tych świadczeń - wyliczają. 

Ponadto - jak wskazują - jeżeli ktoś pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może zarobkować bez ograniczeń.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze