Wentylacja mechaniczna: świadczeniodawcy upominają się o uregulowanie kwestii nadwykonań

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2019 14:52

Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej (OZŚWM) alarmuje: połowa oddziałów wojewódzkich NFZ nie płaci za nadwykonania za 2018 r., mimo że liczba chorych, wymagających tego świadczenia, rośnie.

Wentylacja mechaniczna: świadczeniodawcy upominają się o uregulowanie kwestii nadwykonań
Leczenie ponadlimitowych pacjentów świadczeniodawcy kredytują z własnych środków Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Według danych OZŚWM, liczba pacjentów niesfinansowanych w roku 2018 w ramach wentylacji mechanicznej udzielanej w warunkach pozaszpitalnych wyniosła 2654 osoby. "To już kolejny rok, kiedy NFZ nie uwzględnia rosnących kosztów świadczenia w swoich planach finansowych. Skutkuje to pojawieniem się nadwykonań niemal od pierwszych dni obowiązywania nowej umowy oraz tym, że leczenie pacjentów, którzy nie mieszczą się w limitach, kredytują z własnych środków członkowie Związku, nie mając żadnych gwarancji, że Fundusz kiedykolwiek im zapłaci" - czytamy w informacji OZŚWM.

- Po raz kolejny stajemy przed wyborem: czy wstrzymać przyjęcia kolejnych pacjentów, odsyłając ich na szpitalne oddziały intensywnej terapii czy nadal kredytować Fundusz - mówi Robert Suchanke, prezes zarządu Związku. Dodaje, że pierwszy wybór oznacza nie tylko traumę dla samych chorych, ale także dużo większe obciążenie dla budżetu, bo opcja OIT kosztuje nawet 10 razy więcej niż wentylacja mechaniczna w domu.

Jak zauważa OZŚWM, problem pacjentów niesfinansowanych w 2018 r. dotyczy 9. województw. Najwięcej zaległości wobec świadczeniodawców mają oddziały w województwach: dolnośląskim i małopolskim. Niepokojąca sytuacja jest też w Lubelskiem i w Warmińsko-Mazurskiem. Ale Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ ogłosił niedawno, że przeznaczy 45 mln zł na opłacenie ponadlimitowych świadczeń w 2018 r., w tym priorytetowo opłaci m.in. świadczenia dla pacjentów wentylowanych mechanicznie w warunkach domowych.

- Stało się tak po interwencji ministra zdrowia i prezesa NFZ. Szkoda tylko, że odniosła ona skutek jedynie w połowie województw. Co roku powtarzamy, że nie byłoby problemów z ponadlimitowymi pacjentami, gdyby Fundusz uwzględnił nasze wieloletnie postulaty o urealnienie limitów świadczeń domowej wentylacji mechanicznej w kontraktach, zamiast powielać ich wysokości z lat ubiegłych - zaznacza Robert Suchanke.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum