×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

URPL o refundacji testów combo: producenci i dystrybutorzy mogą się zgłaszać do lecznic POZ

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia11 stycznia 2023 19:15

W związku z możliwością wykonywania refundowanych testów 3w1 czyli typu combo na obecność grypy, COVID-19 lub RSV w przychodniach POZ, mogą one nabywać ww. testy od wszystkich producentów, importerów i dystrybutorów, oferujących ten rodzaj testów na rynku polskim - informuje Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych.

URPL o refundacji testów combo: producenci i dystrybutorzy mogą się zgłaszać do lecznic POZ
Testy typu COMBO do refundacji mogą kupować przychodnie. Fot. Shutterstock
  • Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak wydał nowy komunikat
  • Dotyczy wykonywania przez poradnie POZ tzw. testów COMBO czyli 3w1 oraz Zarządzenia nr 3/2023/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 9 stycznia 2023 r.
  • To przepisy w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna

Testy COMBO. Gdzie mają je nabywać przychodnie?

- W związku z udzielaniem świadczeń przez POZ mogą one nabywać ww. testy od wszystkich producentów, importerów i dystrybutorów, oferujących ten rodzaj testów na rynku polskim - poinformował prezes URPL.

Jak wynika z komunikatu producenci, importerzy oraz dystrybutorzy ww. testów mogą zwracać się bezpośrednio do POZ w celu zakontraktowania dostaw dla tych testów.

Prezes Urzędu powiadomił również, że wśród tzw. szybkich testów COMBO, które to przeznaczone są do wykrywania i różnicowania wirusów: grypy A/B, SARS-CoV-2 oraz RSV, rozróżniamy:

  • szybkie testy antygenowe – przeznaczone do użytku przez profesjonalnych użytkowników, które posiadają deklarację zgodności. Dopuszcza się aby ich wzory oznakowania oraz instrukcję używania były sporządzone w języku angielskim,
  • szybkie testy antygenowe do samokontroli – przeznaczone do użytku przez osoby nie będące profesjonalnymi użytkownikami, które posiadają deklarację zgodności oraz certyfikat zgodności wydany przez jednostkę notyfikowaną. W tym przypadku, zarówno wzory oznakowania jaki i instrukcja używania musi być sporządzona w języku polskim.

Ponadto, zarówno na wzorze oznakowania jak i w instrukcji używania, obok znaku CE musi być umieszczony numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej, biorącej udział w ocenia zgodności.
– Należy zaznaczyć, że nie ma przeciwskazań ku temu, żeby testy do samokontroli były wykonywane przez użytkowników profesjonalnych w gabinecie POZ - poinformował Grzegorz Cessak.




 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze