Szpitale biją na alarm ws. podwyżek. NFZ odpowiada: w sześciu województwach sprawa załatwiona

Autorzy: Piotr Wróbel; Paulina Gumowska • Źródło: Rynek Zdrowia04 sierpnia 2022 06:00

Szpitale powiatowe alarmują, że w ponad połowie z nich pieniądze przekazane przez NFZ nie wystarczą na pełne pokrycie podwyżek i że nie będą podpisywać aneksów do umów z NFZ. Fundusz pytany o sytuację odpowiada Rynkowi Zdrowia: Obecnie w sześciu województwach aneksowanie umów szpitalnych zostało zakończone lub jest na finiszu.

Szpitale biją na alarm ws. podwyżek. NFZ odpowiada: w sześciu województwach sprawa załatwiona
W szpitalach może zabraknąć pieniędzy na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników? Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)
  • Szpitale zrzeszone w Ogólnopolskim Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych alarmują, że w ok. 60 proc. z nich nie wystarczy pieniędzy na ustawowe podwyżki wynagrodzeń
  • Zarząd OZPSP działając w imieniu ok. 170 szpitali zrzeszonych w Związku odbył dotąd kilka tur roboczych spotkań w centrali NFZ, przekonując że środki na podwyżki płac zawarte w aneksach do umów są niewystarczające
  • Narodowy Fundusz Zdrowia, pytany przez nas o sytuację podwyżkową odpowiada, że obecnie w sześciu województwach, m.in. w zachodniopomorskim i pomorskim, aneksowanie umów szpitalnych zostało zakończone lub jest na finiszu

Szpitale powiatowe biją na alarm: pieniędzy nie wystarczy

Do 10 sierpnia dyrektorzy szpitali muszą wypłacić pracownikom pensje według nowych, wyższych stawek określonych w ustawie o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Tegoroczna nowelizacja ustawy gwarantuje, że od 1 lipca minimalne wynagrodzenia pracowników szpitali i przychodni zatrudnionych na etacie wzrosną od 17 do 41 proc.

Dyrektorzy wielu szpitali powiatowych alarmują, że nie otrzymali z NFZ wystarczających środków na podwyżki płac. - Z naszych danych wynika, że w około 60 proc. szpitali brakuje pieniędzy na wypłaty wynagrodzeń - mówi Rynkowi Zdrowia Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Zarząd OZPSP działając w imieniu 170 szpitali zrzeszonych w Związku odbył dotąd kilka tur roboczych spotkań w centrali NFZ, przekonując że środki na podwyżki płac są niewystarczające. Ostatnie takie spotkanie miało miejsce we wtorek.

- My chyba musimy przenieść te rozmowy na szczebel wyżej, dlatego że NFZ realizuje rekomendacje Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w zakresie wyliczania środków na podwyżki. Naszym zdaniem, gdzieś jednak przy określaniu tych rekomendacji został popełniony błąd, chcemy wiedzieć gdzie - rozważa Waldemar Malinowski.

Dodatkowe środki na podwyżki dla pracowników szpitali miały zostać zagwarantowane w aneksach do umów szpitali z NFZ. Zostały wyliczone w oparciu o wzrost wyceny świadczeń. Ich nową, wyższą wycenę podała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. W oparciu o te rekomendacje NFZ przedstawia szpitalom aneksy do umów.

Szpitale zapytają AOTMiT jak wyliczył skalę podwyżek

- Przed wprowadzeniem ustawy mieliśmy jasne deklaracje ze strony Ministerstwa Zdrowia, że pieniędzy wystarczy nie tylko na podwyżki pensji, ale również na podwyżki w ramach umów zleceń, umów kontraktowych dla lekarzy i pielęgniarek oraz na skutki inflacyjne. A jest tak, że wielu dyrektorom pieniędzy nie wystarczy nawet na wynagrodzenia w ramach umów o pracę dla pracowników etatowych - zaznacza Waldemar Malinowski.

Przypomina, że podwyżki, choć niedoprecyzowane w oparciu o tabelaryczne kryteria, dotyczą też pracowników spoza działalności podstawowej.

Tłumaczy: Dyrektorzy podpisali porozumienia płacowe, a jeśli nie, to musieli wydać zarządzenia. W związku z tym mamy zobowiązania wobec pracowników, ale w wielu wypadkach dyrektorzy nie mają środków, żeby te zobowiązania pokryć.

Dyrektorzy szpitali powiatowych zrzeszonych w Związku chcą dyskusji o twardych danych.

- Na pewno poprosimy Agencję o przedstawienie metodologii według, której określono rekomendacje do wyliczeń dla NFZ. Sposób wyliczenia powinien być taki, żeby każdy dyrektor był w stanie wyliczyć podwyżki z rekomendacji, a chyba nikt nie umie tego zrobić - zaznacza prezes OZPSP.

- Wniesiemy do AOTMiT, by agencja przedstawiła nam szczegółowy sposób wyliczenia, jaka np. część kwoty za punkt w ryczałcie dotyczy środków wcześniej "znaczonych", a jaka nowych.

Szpitale wstrzymują się z podpisywaniem aneksów do umów z NFZ

Podczas środowego spotkania zarządu OZPSP zapadło ustalenie, że szpitale wystąpią do oddziału wojewódzkiego NFZ z pismami, w których poinformują jakich kwot brakuje na podwyżki wynagrodzeń wg propozycji w aneksach. 

Pytamy w centrali Narodowego Funduszu o sytuację podwyżkową i wstrzymywanie przez wielu dyrektorów aneksów do umów. 

- Obecnie w sześciu województwach, m.in. w zachodniopomorskim i pomorskim, aneksowanie umów szpitalnych zostało zakończone lub jest na finiszu. W pozostałych województwach aneksy spływają na bieżąco - odpowiada nam Andrzej Troszyński, p.o. rzecznika prasowego NFZ. 

Pytany przez nas o zmieniony w tym roku sposób dystrybucji środków odpowiada, że za takim rozwiązaniem, tzn. ujęciem środków na wzrost wynagrodzenia w wycenie świadczeń, opowiedzieli się m.in. przedstawiciele szpitali powiatowych. - AOTMiT opracowała rekomendację w oparciu o dane pozyskane bezpośrednio z placówek medycznych, w tym ze szpitali - dodaje Troszyński.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum