×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Raport GUS: coraz więcej Polaków płaci za leczenie z własnej kieszeni

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia30 lipca 2018 11:13

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego "Ochrona zdrowia w gospodarstwach domowych w 2016 r." wskazuje, że Polacy coraz częściej sięgają do swojej kieszeni, by leczyć się poza publiczną opieką zdrowotną. Na prywatne wizyty u specjalistów decyduje się już blisko 40 proc. z nich - podaje "Rzeczpospolita".

Raport GUS: coraz więcej Polaków płaci za leczenie z własnej kieszeni
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W 2016 r. Polacy, którzy zdecydowali się na leczenie u specjalistów poza publiczną opieką zdrowotną, wydawali na nie średnio 82,36 zł na głowę. Jeśli korzystali również z prywatnej opieki stomatologicznej - 539 zł.

Zgodnie z danymi GUS w ostatnim kwartale 2016 r. za wizyty u specjalistów z własnej kieszeni płaciło blisko 40 proc. z nas (38,3 proc.). "Na NFZ" leczyło się u specjalistów nieco ponad 60 proc.

Zdaniem ekspertów to efekt ograniczonej dostępności do specjalistów w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Okazuje się, że coraz częściej z własnej kieszeni Polacy płacą także za pobyt w szpitalu. 1,2 proc. hospitalizacji opłacono w 2016 r. z dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, a 2,3 proc. ze środków własnych. 

Z ubezpieczenia dodatkowego lub środków własnych Polacy najczęściej płacili za leczenie uzdrowiskowe, opiekę pielęgnacyjną i rehabilitację poszpitalną.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze