×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prezes NFZ: prawie 300 mln zł na finansowanie Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowej w 2023 r.

Autor: • Źródło: PAP01 lutego 2023 14:55

Z planowanych pierwotnie 200 mln zł do niemal 300 mln zł zwiększy się finansowanie Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowej (RDTL) w 2023 r. - poinformował w środę w Krakowie prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

Prezes NFZ: prawie 300 mln zł na finansowanie Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowej w 2023 r.
Prezes NFZ Filip Nowak. Fot. PAP/Art Service 2
  • Dane  przekazano przy okazji sprawy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie
  • Na przełomie roku szpital powiadomił pacjentów korzystających z leczenia w ramach RDTL, że po 31 marca ich leczenie w tej placówce nie będzie kontynuowane
  • Powodem miał być brak wystarczających środków z NFZ

RDTL - ile w końcu pieniędzy?

W środę w Krakowie prezes NFZ Filip Nowak przekazał, że w 2023 r. finansowanie na RDTL dla placówek w całym kraju będzie wynosić łącznie 300 mln zł, choć pierwotnie planowano 200 mln zł.

- To oznacza, że wszyscy pacjenci, którzy zostali włączeni do leczenia (RDTL), mają zagwarantowane to leczenie, a świadczeniodawcy mają zagwarantowane finansowanie leczenia wszystkich pacjentów - zaznaczył prezes. Kwota blisko 300 mln zł jest zarówno na pokrycie bieżących terapii RDTL, jak i na opłatę nadwykonań za 2022 r.

Zwiększenie finansowania na RDTL NFZ uzasadnia dużym zapotrzebowaniem. W 2022 r. na ten program przeznaczonych było 180 mln zł.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie wydał w poprzednim roku 12 mln zł na nadwykonania w ramach RDTL. Zwrotu tych kosztów nie otrzymał z NFZ. Kontynuacja rozpoczętych w 2022 r. leczeń w ramach RDTL kosztowałaby szpital w 2023 r. ok. 20 mln zł.

RDTL umożliwia finansowanie leczenia osób, u których wykorzystano już wszystkie dostępne, refundowane metody. Najczęściej chodzi o choroby nowotworowe i hematologiczne.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze