Prezes BetaMed SA: obecne stawki nie zapewnią jakości opieki długoterminowej

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2019 21:43

Niezbędne jest podniesienie wyceny świadczeń w opiece długoterminowej, bo ich aktualny poziom odbije się nieuchronnie na jakości tej opieki - uważa Beata Drzazga, prezes BetaMed SA, członek Narodowej Rady Geriatrii i Gerontologii w Warszawie.

Prezes BetaMed SA: obecne stawki nie zapewnią jakości opieki długoterminowej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak przypomina Beata Drzazga prezes BetaMed SA, członek Narodowej Rady Geriatrii i Gerontologii w Warszawie, niestety w bardzo szybkim tempie spełniają się prognozy dotyczące rosnącej liczby osób starszych wymagających opieki długoterminowej.

Choć opieka długoterminowa rozwija się w Polsce od 2000 roku i realizuje ją wielu świadczeniodawców, kolejki do tego rodzaju świadczeń sięgają 4 lat. Część osób wymagających takiej opieki zajmuje szpitalne łóżka - głównie w oddziałach internistycznych - choć nie wymagają leczenia szpitalnego.

- Opieka długoterminowa realizowana zakładach leczniczo-opiekuńczych i w domu pacjenta jest tańsza i bliższa pacjentowi - podkreśla Beata Drzazga, prezes BetaMed SA. Zaznacza, że poprawa dostępności do tej opieki wymaga podniesienia stawek za tzw. osobodzień.

Zdaniem prezes BetaMed SA, stawka za opiekę domową długoterminową jest obecnie już tak niska, że powinna być podniesiona z 28 złotych do 40-45 zł. Podobnie jest ze stawką w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych.

- Te stawki muszą być zdecydowanie większe, bo bardzo ważna w opiece długoterminowej jest jakość - zwraca uwagę Beata Drzazga.

 Dodaje: - Opiekę długoterminową można prowadzić obniżając jakość, ale nie godzi się tworzyć takich warunków dla pacjentów.

Wypowiedź zarejestrowana podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 roku).

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze